Delavnico, ki je potekala v Slovenskem domu v Monoštru, sta vodili Milena Fridl-Zelenik iz Destrnika, ki se z izdelovanjem poročnega okrasja ukvarja že več kot dvajset let, in etnologinja Jelka Pšajd iz Pomurskega muzeja Murska Sobota, pomagale pa so jim Iluška Doncsecz, Marija Csato in Agica Hanzsek iz Porabja.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuV Kančevcih slovesno ob srebrni maši brata Milana
Župnik Milan Kvas je novo mašo opravil leta 1999, v Kančevce je prišel leta 2016.
Poročno okrasje, ki bo letos krasilo svatbo na borovem "gostüvanju" v Števanovcih, so izdelovale s pomočjo kovinskih sekačev različnih oblik ter s pomočjo voska. Posamezne dele tako imenovanih povoskanih rož so udeleženke delavnic najprej s sekači izdolble iz papirja, nato pa so jih, pritrjene na s krep papirjem ovito žico namakale v segret vosek različnih barv. Na koncu so posamezne dele rože, torej cvetove in liste sestavile v celoto.
Sekanje rož iz papirja s kovinskimi modeli je na slovenskem podeželju znano že vsaj od prve polovice 20. stoletja, za izdelavo takšnih rož pa so potrebni kovinski sekači različnih oblik, žica, nit, bel papir, pinceta, papir različnih barv, leseno kladivo, štor, tekoč parafin in lepilo. Za en naprsni šopek s približno dvanajstimi cvetovi se izdeluje vsaj eno uro.