Dogodek pripravlja Pokrajinska in študijska knjižnica Murska Sobota (PiŠK) v sodelovanju z Zvezo bibliotekarskih društev Slovenije in Sekcijo za potujoče knjižnice. Osrednja tema mednarodnega strokovnega posvetovanja bo delo s skupinami, saj potujoče knjižnice sodelujejo z različnimi skupinami, tudi z ranljivejšimi. Sodelovali bodo tudi predavatelji iz iz Finske, Madžarske, Srbije in Hrvaške. »Za nas bo zanimivo, ker bomo lahko spoznali načine dela v mednarodnem okolju in dobro prakso morda prenesli v svoje delovanje,« je povedal predsednik Sekcije za potujoče knjižnice Matjaž Stibilj.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
Danes v Sloveniji deluje 13 potujočih knjižnic, poleg murskosoboške še v Kopru, Domžalah, Kamniku, Ljubljani, Mariboru, Novi Gorici, Ptuju, Ajdovščini, Novem mestu, Postojni, Tolminu in v Posavju.
Vsi slovenski bibliobusi se bodo 13. maja zbrali v Murski Soboti. Njihova prva postaja bo pri Expanu, po besedah Šek Škafarjeve pa bodo potem pot nadaljevali po Bakovski ulici mimo tretje in četrte soboške osnovne šole (OŠ), nato po Trstenjakovi ulici do druge OŠ, po ulici Mikloša Kuzmiča do prve OŠ, naprej po ulici Štefana Kovača in Lendavski ulici do Vrtca Murska Sobota, enote Ringaraja na Gregorčičevi ulici, zadnje postajališče tega dne pa bo Slovenska ulica. Tam se bodo bibliobusi razvrstili in zainteresirani si jih bodo lahko pobližje ogledali. Otvoritev festivala bo ob 10. uri. Naslednji dan, v soboto, 14. maja, se bodo potujoče knjižnice odpravile v Beltince, kjer si jih boste lahko ogledali na grajskem dvorišču.
Odprtje ulične razstave
Jutri se na soboški Slovenski ulici odpira še ulična razstava z naslovom Potujoče knjižnice PiŠK. Kot je povedala Jana Balažic, bo ta prikazovala vse od nastanka tega načina knjižničarstva do sedanjosti, ko bibliobus vozi po 12 prekmurskih občinah in še v Porabje. Soboška knjižnica je leta 1977 za ta način bibliotekarstva začela uporabljati kombi, prvi bibliobus pa dobila leta 1995. »Pet let po prvem je na progo krenil drugi, večji bibliobus. To se je zgodilo 3. maja 2000 in ta je zmogel prepeljati še več gradiva, dodala so se nova postajališča, proga v Porabju in prvi v državi je tudi prestopil mejo in začel z obiski Slovencev v zamejstvu,« tako vodja potujoče knjižnice v Murski Soboti. Ta isti bibliobus je bil leta 2014 prenovljen in vozi še danes ter se ustavlja na 73 postajališčih.
Več o festivalu in strokovnem posvetovanju si boste lahko prebrali v novi številki Vestnika.