Vojna v Ukrajini, vojna v Gazi, vojna v Sudanu, vojna v Libanonu. Bojim se, da sem naštela le zadnje najbolj žareče in da gotovo kje tli še kakšna.
Natančnega števila žrtev in ranjenih ne poznamo, številke pa se vrtijo okrog več sto tisoč padlih vojakov in civilistov, torej moških, žensk, otrok. Padli vojak je bil od nekoga sin, morda oče, brat, nekdo nekje joče za njim. In če to pomnožimo z vsemi žrtvami na vseh odprtih vojnih žariščih, dobimo zelo žalosten svet, poln bridkobe in v mnogih primerih tudi maščevalnega gneva, ki bo tlel še v mnogih generacijah, ki pridejo za nami.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuSestri Hartman Adjei prvič obiskali domovino očeta
Viktorija in Elizabeth Hartman Adjei iz Beltinec sta letos prvič obiskali Gano, domovino svojega očeta, ki ga je v Slovenijo pripeljalo igranje nogometa. Srečanje s sorodniki in ogled naravnih ter kulturnih znamenitosti je spremljalo spoznanje, kako napačne predstave imamo pri nas o Afriki.
Te dni se je v New Yorku zbrala večina svetovnih voditeljev, saj se je začela splošna razprava voditeljev Generalne skupščine Združenih narodov. Čas, da se srečajo, ne bi mogel biti primernejši, saj Izrael stopnjuje napade še v delih Libanona, v zgolj dveh dneh je življenje tam izgubilo 600 ljudi. Ista država že več kot leto dni izvaja genocid v Gazi in jasno krši mednarodno pravo, saj je Mednarodno sodišče odločilo, da je izraelska okupacija palestinskih ozemelj nezakonita. Del te pomembne razprave je tudi Slovenija, ki je s 1. septembrom prevzela enomesečno predsedovanje Varnostnemu svetu Združenih narodov. Osrednji del našega predsedovanja je odprta razprava na visoki ravni z naslovom Voditeljstvo za mir, ki jo je vodil premier Robert Golob. Na zahtevo Francije pa so za pozno zvečer sinoči sklicali tudi izredno zasedanje Varnostnega sveta ZN o Libanonu.
Bodo znali aktualni voditelji najti pot, ki bo strasti umirila in ne razplamtela? Govorimo o ureditvi sveta in morebitni vojni, v katero lahko zelo hitro zdrsne ves svet. Zdaj imamo jasno sliko, kako zelo pomembno je, koga volivci izvolimo, da nas predstavlja v svetu. Koga pošiljamo v svet, da se pogovarja z drugimi voditelji, da kroji usodo vseh nas. Zdi se, da je svet sod smodnika in že majhna iskra bo dovolj, da se vname.
V Nemčiji je vzpon skrajne desnice zelo jasen, tokrat se jim je zmaga za las izmuznila, na naslednjih volitvah morda ne bo tako. Kot da se iz zgodovine nismo prav ničesar naučili.