vestnik

(V PREMISLEK) Kaprice in »pravice« v šolski prehrani

Maja Hajdinjak, 11. 10. 2024
Nataša Juhnov
Fotografija je simbolična.
Aktualno

V času mojega šolanja je veljalo, da si moral vso hrano vsaj poskusiti oziroma pojesti vsaj nekaj žlic.

Slovenski šolarji jedo dobro. Temu je težko oporekati, če le malo prečešete jedilnike osnovnih šol, predvsem pa če se poglobite v šolske kuhinje in zahteve pristojnih organov, ki jim morajo te slediti. Nihče v otroštvu ni jedel vsega, tudi v šoli so bile za vsakega »dobre in slabe« malice in kosila. Pri meni so med tistimi slabimi zapisani ričet, ajdova kaša, mesna mlečna juha in še kaj bi se našlo. Tudi današnji sončki marsičesa ne marajo – po anketi na eni od šol so se na tem seznamu poleg prej naštetega znašle še razne enolončnice, pa tudi govedina, polnozrnati kruh itd. Si pa sončki (in njihovi starši) želijo več piščančjih medaljonov, hrenovk, ocvrtega krompirčka in kar je še podobnega. Le zakaj jih potem zlobni načrtovalci šolske prehrane silijo jesti nekaj, česar ne marajo …?

V času mojega šolanja je veljalo, da si moral vso hrano vsaj poskusiti oziroma pojesti vsaj nekaj žlic. Na račun tega se je znalo zgoditi, da si celo ugotovil, da nekatere jedi, ki ti najprej niso dišale, niti niso bile tako slabe. Danes pa se dogaja, da roma hrana z mize naravnost v pomije. Ne da bi se je kdo dotaknil. Ker se sončkov pač ne sme siliti, da vsaj poskusijo.

c4b0ed748f1e168b081c407406b8c4ef
Nataša Juhnov
Fotografija je simbolična.

Starši čedalje pogosteje pričakujejo in zahtevajo, da se šolska kuhinja podredi željam njihovih otrok. Naj bo brez laktoze, brez glutena, pa namesto kravjega morda raje rastlinsko mleko. Vegetarijanci ne bi mesa, vegani ne bi niti mleka in jajc, ta jé samo bio, oni samo eko … Ko sem obiskovala prvi razred, sem imela sošolca vegetarijanca. To je bilo za nas takrat nekaj povsem novega, vendar zaradi tega ni bilo nikoli drame. Ko je bil čas za malico, je mama temu sošolcu prinesla tisto, kar je pač jedel, in življenje je teklo naprej. Medtem smo v zadnjem času lahko brali, da muslimanska skupnost v Sloveniji problematizira svinjino na šolskih jedilnikih, saj te zaradi verskega izročila muslimani ne jedo. Spoštujem to dejstvo, ampak ne morejo razne prej naštete kaprice, želje in navade posameznikov prevladati nad navadami skupnosti. Največja težava sodobne družbe na splošno je prav ta, da se večina čedalje bolj prilagaja manjšinam. Dobro bi bilo končno ozavestiti, da smo del skupnosti, ne individuumi. Da se ne morejo vedno vsi podrejati nam, ampak da moramo sprejeti pravila igre vsake skupnosti ali se pač znajti po svoje. Še bolj pa to, da šola ni restavracija, ampak sta primarna cilja šole vzgoja in izobraževanje. Če vam šolska hrana ne diši, pa si za malico prinesite kos kruha in jabolko, kot je navada v Avstriji.

sola prehrana starsi ucenci