Šola za policiste v Tacnu je veljala za izjemno srednjo šolo, v katero so si še v jugoslovanskih časih izkušnje prihajali nabirat učitelji iz takrat daleč najbolj razvitih držav, kot je bila recimo Švedska. Ta šola – v eno od generacij so od kar 1600 prijavljenih vzeli le 200 najboljših – v štirih letih ni samo izobraževala, ampak svoje dijake tudi osebnostno vzgajala. Po generaciji 1999–2002 jo je nadomestila policijska akademija. Danes se kandidat s končano 5. stopnjo kakršne koli splošne izobrazbe za policista priuči v zgolj 18 mesecih.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(S tribune) Norvežani so krivci za navijaško evforijo
Še sporočilo za NZS: Čeprav so Stožice razprodane, še vedno ne dihajo kot Bežigrad ali mariborski Ljudski vrt.
Po intervenciji v središču Ljubljane so se na delo policistov usule kritike. Nekatere je mogoče razumeti. Mlada policistka, ki je prva obravnavala 23-letnika, bržkone ni optimalno reagirala, ko ga je, vsaj na videz zelo neprevidno, pospremila s ceste. A povsem odkrito: fant z nožema v rokah in vizirjem, potegnjenim čez obraz, je bil še najbolj nevaren samemu sebi. Ampak vseeno je predstavljal neko grožnjo, zato je, tako meni Miroslav Žaberl, strokovnjak za policijska pooblastila, modrouniformiranka že zaradi lastne varnosti ravnala nepremišljeno. Poteze policistke bo zato treba preveriti, kot še najti odgovor na vprašanje, zakaj ni deloval paralizator.
Za Aleša Hojsa in Žana Mahniča pa bi bilo bolje, da bi tokrat molčala. Prav onadva sta, ko sta kar sama ukazovala v operativnem štabu policije med demonstracijami leta 2021 v Ljubljani, porušila zaupanje ljudi v policijo in tudi marsikateremu policistu odvzela pogum, da bi ravnal tako, kot se je naučil v šoli. Vlada Roberta Goloba prav tako steguje lovke po policiji. Obe sta se spravili na visokega uslužbenca Boštjana Lindava – pod vlado Janeza Janše je bil premeščen na akademijo v Tacnu, v Golobovi vladi pa na policijsko postajo v Škofji Loki. Če povzamemo besede Lindava. Zamenjala sta se edino rabelj in pisarna.
Luč sveta bo kmalu ugledalo poročilo o delu policijskih uprav. Pričakovano bo soboška po skoraj vseh statističnih kazalnikih spet v vrhu. Vendar številke niso vse. Enako kot primer iz Ljubljane odmeva ravnanje tukajšnjih policistov na stadionu v Fazaneriji. Tako 38. dan po razgrajanju huliganov še vedno ne vemo, zakaj niso zavarovali DNK-sledi na pirotehničnem izdelku, ki je zletel med nič krive nogometaše …