Drugačni časi so. Spomin na september in začetek meteorološke jeseni v mojem otroštvu je približno tak. Prvi teden sem najprej ovijal zvezke za novo šolsko leto, no ne nujno, drugi teden v septembru pa sem, ker sem na njivi sovražil prebirati krompir za krmo živali in za ozimnico, raje trpel, ko je bilo treba zvrhane košare dvigovati na visoko prikolico. Sredi oktobra sem se nato neskončno veselil trgatve pri birmanskem botru, čeprav je bila megla in jutranja rosa do 11. ure, ker je na koncu dneva vedno zadišalo po pečenem kostanju. Letos je bilo precej krompirja pobranega že pred koncem avgusta, ta in naslednji konec tedna pa bo očitno vrhunec trgatev. Po rekordno vročem poletju je rekordna tudi jesen. Kostanja pa še ni.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuStorilci vlomili v poslovni prostor, policisti odkrili ukradeno vozilo
Pomurski policisti so v preteklem dnevu obravnavali šest prometnih nesreč z materialno škodo, sedem kaznivih dejanj, tri kršitve javnega reda in miru, tri povoženja divjadi, delovno nezgodo ter dve poškodbi vozil na parkiriščih.
Poslanci so se s septembrom vrnili v parlamentarne klopi. Po poletnem premoru bo morala koalicija zagristi v delo, tudi v marsikatero kislo jabolko. Vlada ima namreč ogromno dela, a ostala ji je le slaba polovica mandata. Zdi se, da je pozabila, da je zlato pravilo politike takšno, da se moraš reform lotevati v prvi polovici mandata. Močno upam, da bo vladi vseeno kakšna od teh reform uspela, predvsem zaradi nas, navadnih državljanov. Kajti marsikatera reforma je potrebna. Zdravstvena, plačna, pokojninska, morda tudi davčna? V prvih dveh letih nismo videli neke velike učinkovitosti vlade, čeprav ima ta 53 glasov večine v parlamentu. Bomo jeseni spet priča že znanemu, kar pogosto počne vlada Roberta Goloba? Marsikaj je najprej sklenila, potem pa ugotovila, da je to neizvedljivo in neuresničljivo.
Ji gre medtem bolje na mednarodnem parketu? Slovenija je septembra, osem polnih mesecev po tem, ko je za dve leti postala nestalna članica Varnostnega sveta ZN, za en mesec prevzela še predsedovanje tej pomembni svetovni instituciji. To sicer, menijo poznavalci zunanje politike, ni kak poseben dosežek, saj gre pravzaprav za tehnično funkcijo, ki pripada vsaki stalni ali nestalni članici Varnostnega sveta. Toda vseeno. Letno zasedanje Generalne skupščine ZN bo potekalo prav v času našega predsedovanja. Se bo torej slišal naš glas? Mora se. Ker živimo v času, ko je svet močno razdeljen, in v svetu, v katerem poteka več kot 50 oboroženih konfliktov. To pa je največ oboroženih spopadov po drugi svetovni vojni. Drugačni časi so.