To devetmesečno potovanje prinaša številne fizične, čustvene in psihološke spremembe, ki pripravljajo žensko in moškega na prihod novega družinskega člana. Medtem ko vsaka nosečnost poteka nekoliko drugače, je nosečnicam skupno to, da potrebujejo ustrezne informacije, oporo in skrb, da lahko varno in zdravo prebrodijo to obdobje. To obdobje traja približno 40 tednov ali devet mesecev, od spočetja do rojstva otroka, in je razdeljeno v tri trimesečja, od katerih ima vsako svoje značilnosti in posebnosti.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(ANONIMKA) V radgonskem podjetju odpustili delavce, eden od njih trdi, da nezakonito. Kaj odgovarja vodstvo?
Vodstvo trdi, da so odpuščali po veljavni zakonodaji in da pri tem niso kršili pravil.
Običaji, povezani z nosečnostjo, se močno razlikujejo med pokrajinami in regijami ter izražajo družbene vrednote, verovanja in zgodovinske vplive. V Sloveniji kot tudi drugod po svetu so številni običaji namenjeni zaščiti nosečnice in nerojenega otroka ter pripravi na prihod novega družinskega člana.
Ko sem sama prvič zanosila in veselo novico delila s svojo družino, prijatelji in znanci, sem se srečala z veliko starimi 'vražami' oz. prepričanji, da bosta neki dogodek in moja z njim povezana odločitev vplivala na potek moje nosečnosti in razvoj dojenčka. Ta prepričanja so prihajala predvsem od starejših članov družine, predvsem od moje babice. Že njena mama ji je nekoč dejala, da naj bo v hiši metla vedno obrnjena na glavo, saj bo s tem svoj dom zavarovala pred zli duhovi. Od druge znanke sem dobila opozorilo, da ko mi zadiši neka hrana, se nikakor ne smem prijeti za del telesa, saj bo na istem mestu otrok nosil materino znamenje. Nekatera prepričanja so se mi zdela neverjetno smešna in nisem jih mogla jemati resno. Najbolj me je razžalostila napoved, da pred 8. mesecem nosečnosti ne smem kupovati ničesar od opreme za dojenčka, saj to prinaša nesrečo. Jaz sem pa komaj čakala, da moji punčki kupim kakšno oblekico. Čeprav v ta prepričanja nisem verjela, so mi pustila grenak priokus in sem jih vedno nosila nekje v podzavesti.
Mislim, da so moje najbližje prijateljice dokaj hitro opazile mojo stisko, ki se je navezovala ravno na ta stara prepričanja okolice, zato so me v 30. tednu nosečnosti presenetile s tako imenovanim baby showerjem. To je precej nov običaj, ki izvira iz ZDA in je pri nas v trendu zadnjih nekaj let. Baby shower je praznovanje, namenjeno bodoči mamici, ki pričakuje otroka. Gre za zabavo, ki jo običajno organizirajo prijateljice ali družinske članice nosečnice, pogosto nekaj mesecev pred predvidenim datumom poroda. Namen baby showerja je proslaviti bližajoči se prihod otroka, podariti nosečnici darila in jo obkrožiti s podporo in dobrimi željami. Za animacijo so bile pripravljene različne igre, kjer sem morala z zavezanimi očmi previti in preobleči lutko, ugotavljati sestavine otroške hrane in ugotavljati trajanje brejosti različnih živali. Ugotavljale smo obseg mojega trebuščka, izpolnile pa smo tudi vprašalnik, na katerem smo napovedovale, kdaj se bo dojenček rodil, koliko bo težak ter kateremu od staršev bo bolj podoben. Ob nekaterih odgovorih sem se iz srca nasmejala. Sledila je tortica in različne slaščice, dekleta pa niso pozabila na čudovito dekoracijo celotnega prostora. Nastale so tudi fotografije, ki bodo ostale večno v spomin na ta čudoviti dogodek.
Seveda pa ne smem pozabiti na bodočega očeta. Njegovo slavje se v naših krajih začne z rojstvom otroka. Značilna sta predvsem dva običaja. Tako imenovano polivanje ter nastiljanje s slamo. Polivanje novopečenega očeta, največkrat z vinom ali vodo, naj bi simboliziralo očiščenje in blagoslov novemu družinskemu članu ter dobrodošlico ob prihodu v družino. Veljalo naj bi tudi kot opozorilo pred novimi izzivi ter odgovornostmi mladega očeta. Polivanje po navadi spremljata tudi simbol lesene štorklje z imenom dojenčka ter po dvorišču natrošena slama, v katero so včasih primešane stvari, ki jih je težko počistiti. Slama naj bi bila simbol nastlanega ležišča za dojenčka, da bo ta karseda mirno spal. Ker prihajam iz osrčja Prlekije, kjer je bolj v običaju nastiljanje slame, moj partner pa s štajerskega konca, kjer je več polivanja, pričakujem, da ga čaka kar oboje. Še sreča, da bom jaz medtem še vedno z dojenčkom v porodnišnici in se bom tako izognila grabljanju raztrošene slame, ki je bo verjetno veliko in na vseh koncih dvorišča.
Sama verjamem, da imajo običaji velik pomen za ohranjanje kulturne dediščine naših krajev. Tako ohranjamo povezavo s tradicijo in našo preteklostjo. Čeprav so lahko nekateri običaji zoprni ter ustrahujoči, so zato drugi zelo lepi in simbolični.