Kmetijstvo je ključna gospodarska panoga. Zaradi kmetov, ki so obdelali njive, vrtove, sadovnjake, vinograde in vzredili živali, imamo vsak dan na mizi hrano, ki je ključnega pomena za preživetje ljudi. Varna in trajnostno pridelana hrana ter pitna voda bistveno vplivata tudi na zdravje ljudi, ob tem pa se vedno pogosteje zastavlja vprašanje, kako bo v prihodnosti ob vse bolj omejenih naravnih virih. Temu svoje dodajo še posledice podnebnih sprememb, ki niso nekaj, kar nas bo doletelo v prihodnosti, ampak so nas že prehitele tako po levi kot po desni strani.
Tovarno na prostem, kar kmetijstvo zagotovo je, čedalje bolj obvladujejo nove tehnike in tehnologije, a brez človeka nikoli ne bo šlo. Človek je tisti, ki tehnologiji vdihne življenje, kmet je tisti, ki to tehnologijo uporablja za kmetovanje. Kakor koli obračamo, stanovske organizacije, predvsem pa politika in odločevalci morajo stremeti k temu, da kmetom čim bolj olajšajo kmetovanje. To zaradi birokratskih zahtev, takšnih in drugačnih ukrepov in predpisov že zdavnaj ni več le obdelovanje kmetijskih zemljišč.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
Vsemu naštetemu, torej podnebnim spremembam, novim tehnologijam, trajnostno pridelani hrani, ne nazadnje tudi kmetu, je bil posvečen letošnji sejem Agra v Gornji Radgoni. Na posvetih in razpravah so sodelujoči skušali predstaviti in poiskati rešitve za pereče problematike v kmetijstvu, ki pa morajo sedaj naleteti na prava ušesa tudi za ograjami razstavnih prostorov Pomurskega sejma.
Ta poleg razprav vsako leto ponudi tudi ustaljene razstave, na katerih se pokažejo kmetje, podjetniki in strokovnjaki s svojimi najboljšimi pridelki, izdelki in storitvami. Agra je, kot je povedal predsednik uprave Pomurskega sejma Janez Erjavec, veliko rodovitno polje, kjer vse, kar med letom posadijo, zraste kljub takšnim in drugačnim spremembam. Pomembno pa je, da se bo to rodovitno polje prilagajalo spremembam in uvajalo vsebinske novosti. Le tako bo lahko tudi v prihodnjih letih ob vse hitrejšem razvoju in napredku v koraku s časom z drugimi podobnimi sejmi po Sloveniji in Evropi.