Na dan spomina na žrtve holokavsta so v Pokrajinski in študijski knjižnici Murska Sobota odprli razstavo o Zoltanu Laszlu, Judu, ki se je rodil v Murski Soboti. Laszlo je znan kot inovator in ustanovitelj največjega madžarskega ključavničarskega podjetja Elzett, ki je nosilo inicialke svojega ustanovitelja.
Ob odprtju so gostili rodoslovca in zgodovinarja Dejana Süča, ki je v svojem predavanju z naslovom L. Z. – izgubljeni soboški sin z Wallenbergovim potnim listom prvič dokazal in potrdil dejstvo, da so tudi prekmurski Judi preživeli vojno z zaščitnimi potnimi listi švedskega diplomata Raoula Wallenberga.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Naslov, ki je že pred predavanjem vzbudil veliko zanimanja, je povedal Süč, je takšen zato, ker se oseba z imenom in priimkom Zoltan Laszlo v Murski Soboti v resnici ni nikoli rodila. Razlog za pozabo in pomanjkanje informacij o tem uspešnem človeku je to, da se je Zoltan Laszlo v resnici rodil kot Zoltan Reif.
Več o življenju Zoltana Laszla in Wallenbergovih potnih listih, ki so rešili življenje marsikaterega Juda, pa v naslednji tiskani izdaji Vestnika, 3. februarja 2022.