Dogodek je potekal v župnišču v Svetem Juriju, pripravili pa so predavanja o svetlobnem onesnaževanju in netopirjih za splošno javnost. S predvanji so predvsem želeli opozoriti javnost na vplive svetlobnega onesnaževanja, hkrati pa so predstavili tudi svoja vedenja o netopirjih.
Najprej so obiskovalce seznanili, kaj svetlobno onesnaževanje sploh je in kako ga ljudje zaznavamo. Tomaž Koltai je predstavil različne primere neustrezne javne razsvetljave in primere ustreznih svetilk, ki so izdelane in nameščene v skladu z Uredbo o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja. S pomočjo fotografij je še ponazoril, kako vidne so zvezde in galaksije na območjih, kjer je vpliv svetlobnega onesnaževanja majhen.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
V nadaljevanju je Branislava Belović iz Pomurskega društva za boj proti raku predstavila negativne vplive svetlobnega onesnaževanja na ljudi. Izpostavila je, da pretirana umetna svetloba ponoči vpliva na motnje spanja, povečuje stres in kronično utrujenost ter zmanjšuje odpornost telesa na bolezni, vse našteto pa vpliva na povečano tveganje različnih rakavih obolenj pri človeku.
Glavne posebnosti netopirjev in njihov življenjski cikel je predstavil Gregor Domanjko, ki je opozoril, da lahko pripisovanje določenih lastnosti ali neutemeljenih vraž vodi k preganjanju in ubijanju netopirjev. Po predavanjih so v okolici župnišča še opazovali in s pomočjo ultrazvočnega detektorja prisluhnili netopirjem, Mednarodno noč netopirjev pa so naslednji dan nadaljevali v Kančevcih, kjer so si obiskovalci lahko ogledali razstavo Preživeti z netopirji in v živo preko kamere skupino malih podkovnjakov.