Varuh človekovih pravic Slovenije je pomemben steber za zagotavljanje in varovanje osnovnih človekovih pravic v naši družbi. V prizadevanju za širjenje dostopa do informacij ter omogočanje lažjega dostopa do institucije varuha človekovih pravic je varuh človekovih pravic Peter Svetina na sedežu Občine Puconci odprl že 71. varuhov kotiček. Namenjen je vsem občankam in občanom, da bolje spoznajo delo in poslanstvo varuha človekovih pravic, tako v analogni kot digitalni obliki.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
Peter Svetina je izpostavil, da analogni pristop omogoča dostopnost informacij tudi tistim, ki se ne znajdejo dobro v digitalnem okolju ali nimajo dostopa do interneta. V kotičku so na voljo koristne informacije o delu institucije, vključno z zloženkami v slovenskem, angleškem in romskem jeziku, brošurami in obrazci za vložitev pobud. Tako lahko vsakdo, ki meni, da so mu kršene človekove pravice, izrazi svoje pomisleke in poišče pomoč.
Župan Občine Puconci Uroš Kamenšek, ki je sodeloval pri odprtju, je izrazil hvaležnost, da imajo zdaj kotiček tudi v njihovi občini, ter poudaril, kako pomembno je, da so občanke in občani dobro informirani ter vedo, kam se obrniti v primeru kršitve človekovih pravic. Občina kot lokalna skupnost pokriva več spektrov, lahko se jim zgodi, da kdaj storijo nenamerno napako, zato je toliko bolj pomembno, da občani in občanke vedo, da obstaja institucija varuha človekovih pravic. Poleg tega je poudaril, da sistem v celoti deluje le, če je v ravnovesju, zato se je treba zavedati, da kolikor imamo pravic, imamo tudi dolžnosti.
Svetina je poudaril, da je varuhov kotiček zasnovan kot vir informacij in pomoči za tiste, ki se znajdejo v situaciji, ko ne vedo, kam se obrniti. Če kdo čuti, da so mu kršene človekove pravice, je pozvan, naj se obrne na varuha, ki bo preučil situacijo in ponudil ustrezne odgovore ter pomoč pri reševanju problemov. Največji izzivi, s katerimi se sooča družba, so pogosto povezani z neodzivnostjo oblastnih organov na kršitve človekovih pravic. To je kršitev načela dobrega upravljanja, pri čemer se ugotavlja, da je bilo največ kršitev prav s tega področja. Dodal je še, da nas tepe, da ne znamo biti zadovoljni in videti ničesar pozitivnega v naši družbi. Kljub vsem izzivom je namreč pomembno, da znamo prepoznati tudi pozitivne vidike naše družbe in se zavedamo visoke stopnje varovanja človekovih pravic v Sloveniji.
Svetina je kotiček odprl še v Šalovcih in na Hodošu, kjer je bil s sodelavci na voljo še za pogovor vsem, ki menijo, da so jim kršene pravice.