»Ideja o žetvi sivke je nastala pred petnajstimi leti, ko sva z ženo odpotovala v Provanso in naju je ta opojna rastlina očarala, zato sva kupila petdeset sadik sivke in sva zasadila svoje že leta 2016. Nato smo leta 2018 zasadili še en del polja, sedaj imamo lavando v treh sklopih. Čez tri leta pa smo že začeli z organizacijo uradnega dogodka, ki ga danes lahko vidite. Vmes je posegel seveda tudi koronavirus, zato je ta današnja žetev šele tretja uradna. Med sivko lahko vidite tudi rumene cvetove: to je laški smilj, ki mu rečemo tudi cvet večne mladosti in tudi iz te rastline izdelujemo hidrolat. Letošnji pridelek ni tako uspešen, kot leta prej, saj sivka ne mara veliko vlage,« je povedal organizator žetve Štefan Gyurica.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
Prireditev je privabila množico ljudi. Ti so v sproščenem vzdušju spoznavali svojstvene učinke sivke in si ogledali tradicionalno ročno žetev te rastline, ki so jo med petjem uprizorile črenšovske ljudske pevke. En del sivkinega polja bil požet strojno, kot zanimivost pa so prikazali tudi destilacijo, ki včasih traja tudi do dve uri.
Obiskovalci so lahko izbirali med ponudbo sivkinega in smiljevega hidrolata, eteričnih olj, mošnjičkov za odganjanje moljev, raznih vencev in šopkov sivke, degustirali so lahko pecivo, kruh z dodatkom jedilne sivke ter okušali sivkin sok, šampanjec z dodatkom sivkinega sirupa in sivkin liker.
Pri organizaciji dogodka so pomagali prijatelji družine Gyurica ter člani Kulturno-turističnega društva Črenšovci. Za glasbeno popestritev je poskrbela skupina Prašnati, ki je s kombinacijo prekmurskih in francoskih melodij pričarala pridih Provanse. Zvečer je nastopil še moški vokalni kvintet Aeternum.