vestnik

V vodovodnem sistemu A spet ostali brez mrzle vode

Majda Horvat, 7. 7. 2021
Igor Napast
Fotografija je simbolična.
Aktualno

Podjetje Eko park je z junijem začelo na posameznih odsekih vodovodnega sistema A tedensko izpuščati pitno vodo. To delajo na zadnjih hidrantih v omrežju, na Dolnji Bistrici, v Odrancih in Dobrovniku, ob teh pa tudi na območju Lendave.

Prav tako so zaradi višjih temperatur pitne vode in s tem povečanega tveganja za pojav mikroorganizmov v njej začeli dodatno klorirati vodo v vodohranu v Črenšovcih ter v zbirniku v Dobrovniku. Ukrepe bodo izvajali v poletnih mesecih, torej še v juliju, avgustu in septembru.


Z izpuščanjem vode iz omrežja želijo vsaj za stopinjo ali dve znižati temperaturo vode v omrežju ter povečati njen pretok, kar naj bi prispevalo k ohranjanju njene zdravstvene ustreznosti, pove direktor Eko parka Jože Gerenčer. Vsi doslej odvzeti vzorci pitne vode so bili ustrezni, je pa izmerjena temperatura na kritičnih odsekih že presegla dvajset stopinj Celzija. Zadnji na spletni strani Eko parka objavljen podatek o analizi vzorca pitne vode, odvzetega iz omrežja 21. junija v Odrancih, kaže, da je imela ta 24,6 stopinje Celzija. Po drugih meritvah, opravljenih 23. junija, pa so temperature znašale na Dolnji Bistrici 20,4, v Odrancih 21,4 ter v Dobrovniku 21,3 stopinje Celzija.

stolpcrensovcijun21
Majda Horvat
Zaradi naraščanja temperature vode v vodovodnem sistemu A upravljavec sistema, podjetje Eko park, dodatno klorira vodo v vodohranu v Črenšovcih in na zbirnem mestu v Dobrovniku, pretok pa je povečal z izpuščanjem vode na zadnjih hidrantih v omrežju.

Bazeni ne pomagajo


Drugih učinkovitih ukrepov za takojšnjo omilitev problema, kot se že izvajajo, stroka tudi po zadnjih izvedenih študijah ni ponudila, ugotavlja Gerenčer, razen da bi bilo treba povečati porabo vode. Ta pa ostaja bolj ali manj konstantna in se ne povečuje niti v poletnih mesecih, ko imajo uporabniki tudi možnost, da si s to vodo napolnijo bazene, bodisi po cevi iz pipe ali naročijo odvzem iz hidranta, s tem da imajo občine glede poseganja v hidrant različna pravila. Ta voda po sklepu občin družbenic v podjetju Eko park ni dražja od pitne vode iz omrežja, upravljavec pa je porabnikom ponudil tudi več možnih načinov plačila. Kljub temu večjega zanimanja za zajemanje te vode za polnjenje bazenov ni.
Tretji vodni vir
Zviševanje temperature vode v omrežju je problem, ki traja že vse od zagona sistema, vendar dolgoročnejše rešitve zanj še vedno ni. Edina učinkovita rešitev bi bila ločitev sanitarne vode od požarne, pove Gerenčer, kar pa je težko izvedljivo. Kot pomembnejši korak, ki je bil v zadnjem času vendar storjen, navede aktivnosti za tretji vodni vir na Bistrici. Iz tega vodnjaka bi se oskrbovala območja, ki so najbolj oddaljena od osrednjega vodnega zajetja sistema A, v Gaberju. Aktivnosti vodi Občina Črenšovci, ki je to tudi predlagala.

6ccef965032df44056f9716397c3da5a
Ines Baler
Vera Markoja

Pripravljen ima že popis potrebnih del, županja Vera Markoja pa tudi pove, da bodo v kratkem objavili še javno naročilo za izbiro izvajalca hidrološke raziskave podzemne vode, na osnovi katere se bo potem lahko zasnoval vodnjak.

Markojeva še opozarja, da je letos skrb vzbujajoče to, da se voda v omrežju ogreva veliko prej kot prejšnja leta in bo zato problem dolgotrajnejši, saj imamo pred seboj še skoraj vse poletje.

eko-park vodovod-sistema-a