Naložba vredna 1,5 milijona evrov
Zaradi nastale situacije in potrebe po skladiščenju kopalnic je podjetje Varis na dveh lokacijah v Lendavi najelo prostore, tako da na enem mestu skladiščijo dokončane kopalnice in na drugem te v surovem stanju. Na težave s pomanjkanjem prostora pa vpliva tudi gradnja razvojno-logističnega centra. Vrednost naložbe znaša 1,5 milijona evrov, projekt pa so prijavili tudi na razpis po pomurskem zakonu, vendar z vlogo niso uspeli. Denar bodo tako v celoti zagotovili iz lastnih virov oziroma delno z najemom posojila.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuČrno-beli pripravljeni na derbi z vodilnimi zmaji: "Ne bomo jih šparali," sporoča Drobne
Fazanerija bo sredi nedeljskega popoldneva prizorišče derbija med Muro in Olimpijo.
Ob tej naložbi pa načrtujejo še obnovo starega dela proizvodnih prostorov, kar pa bo imelo za posledico spremembo proizvodnega procesa, zato morajo čas izvedbe skrbneje načrtovati. »Razvijamo pa tudi nov produkt za modularno gradnjo, katerega osnovni material je les, opremljen pa bo s pametno tehnologijo. Načrtujemo, da bi projekt dokončali in že tudi izdelali prvi prototip do konca meseca julija. Naši kupci, ki vedo, kaj razvijamo, že povprašujejo po njem. Za proizvodnjo teh modulov bomo torej prihodnje leto potrebovali več mizarjev, monterjev in seveda prostor za proizvodnjo,« je napovedala Sobočanova. Gre za izdelek, ki je plod znanja razvojne skupine, ki deluje v podjetju, skupaj s tujim partnerjem.
Obmejna lega kot prednost
V času velikega pomanjkanja delovne sile, še posebej za delo v gradbeništvu, je obmejni položaj s Hrvaško in Madžarsko pomembna prednost za podjetje. To ugotavlja tudi Sobočanova. Splošna gospodarska rast in pospešena stanovanjska gradnja v zadnjih dveh letih sta skokovito povečali obseg dela, zaradi česar so v podjetju tudi pospešeno zaposlovali. Lani so na novo zaposlili 80 delavcev različnih profilov in letos še 30, ti pa prihajajo na delo v Lendavo tudi iz Hrvaške in Madžarske. V celotni skupini Varis je zdaj zaposlenih 253 delavcev, potrebe po delavcih pa so še vedno velike. »Takoj bi zaposlili pet keramičarjev, pet monterjev, tri do pet zidarjev, približno pet pleskarjev, dva elektroinštalaterja, dva varilca ter od pet do deset delavcev brez poklica za delo v betonarni,« je povedala Sobočanova.Konec junija se iztečejo omejitve glede zaposlovanja hrvaških delavcev v Sloveniji. To bo imelo zelo pozitivne učinke, ugotavlja Sobočanova, saj bodo s prostim pretokom delovne sile odpadli zdajšnji dolgotrajni postopki, ki so jih morali opraviti, preden so sploh lahko zaposlili hrvaškega delavca. »Že zdaj prejemamo veliko število vlog iskalcev zaposlitve iz Hrvaške, zaradi znanih omejitev pri zaposlovanju pa so doslej delo iskali pri nas predvsem delavci za delo v proizvodnji. Prepričana sem, da bomo v prihodnje postali zanimivi tudi za višje izobražen kader, na primer za inženirje, projektante, komercialiste in druge,« je povedala direktorica družbe Varis.