V tega je sicer vključenih šest oseb z različnimi oblikami invalidnosti, po koncu epidemije pa so se v prostore v Lendavski ulici v Murski Soboti vrnili le trije uporabniki, in sicer Lara Ivančič, Danica Antolin in Primož Ziško. Doma so zaenkrat ostali še Kristjan Županek, Danijela Nemeš in Željko Flisar. Za uporabnike poleg Rešete skrbijo še vodja delavnice Petra Tkalec, varuhinja Vesna Režonja ter javna delavka Cvetka Abakumov.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(Propad Pindže) Franc Šlihthuber trdi, da ni bil poslovodja, sojenje pred epilogom
Sojenje Francu Šlihthubru in Štefanu Kuharju, nekdanjemu direktorju komunalnega in gostinskega podjetja, pred epilogom.
»Prve dni bomo namenili pogovorom o tem, kako bosta naše življenje in delo v dnevnem varstvu potekala, ker se nam zdi, da nič več ne bo tako, kot je bilo prej. Moramo se seveda pogovoriti, kako bomo upoštevali higienske ukrepe, kako si bomo zapolnili vsakdan in kakšne zadolžitve bomo imeli. O tem se pogovarjamo že od jutra,« je ob našem obisku povedal vodja enote. Dodal je, da je bilo sprva čutiti nekaj negotovosti pri uporabnikih, saj nihče ni natančno vedel, kako bo potekalo delo v centru in kaj vse se bo spremenilo. »Informacij je bilo ogromno, spreminjale so se skoraj iz minute v minuto. To je vsakega od nas malce zbegalo, vendar smo s pogovorom prišli do sklepa, da vsega ne bomo več poslušali in da bomo ravnali po zdravi pameti,« je še dodal sogovornik. Pri nekaterih uporabnikih je sicer prisotnega nekaj strahu zaradi vseh predpisanih pravil in ukrepov, zato se še odločajo, kdaj se bodo v center vrnili. »Nihče od nas ni navajen upoštevati toliko pravil, vendar bodo morale tudi v prihodnje določene stvari postati običajne.«
Pogrešali so družbo in zadolžitve
Priprave na vrnitev v prostore centra so se začele že ob prvih ugibanjih o morebitnem datumu, ki bi dovoljeval povratek v normalne tirnice tudi v varstveno delovnih zavodih. Zaposleni v VDC Sonček Murska Sobota so zato prostore temeljito očistili, namestili razkužila na različnih mestih v prostorih centra in pripravili posebna pravila za uporabnike, ki so jih ti predhodno prejeli tudi na dom. Ta vključujejo tako priporočila kot ukrepe glede prehranjevanja v centru, osebne higiene uporabnikov, nudenja prevozov uporabnikom in podobno. »O pravilih se bomo pogovorili in tudi praktično pokazali, kako si nadeti masko, kako si pravilno razkužiti roke ali kako ohranjati priporočljivo varnostno razdaljo,« je pojasnil Rešeta in dodal, da bodo maske uporabljali vsi zaposleni, ko bodo delali neposredno z uporabnikom oziroma ko jim bodo nudili pomoč pri osebni higieni, v kolikor to potrebujejo, in v času prevozov do centra in domov. »Pri osebni negi je priporočljivo, da ima tudi uporabnik masko. Če to iz zdravstvenih razlogov ni mogoče, seveda ne bodo imeli maske.«
Več o tem, kako bodo svoje delo v zavodu prilagodili nastalim razmeram, pa si lahko preberete v novi številki Vestnika.