vestnik

Več kot 230 aretacij v mednarodni protidopinški raciji, vpletena tudi Slovenija

M.V., 9. 7. 2019
Reuter
Aktualno

V veliki protidopinški raciji so evropski varnostni organi v 33 državah, tudi Sloveniji, ukrepali proti posedovanju anabolnih steroidov in ponarejanju zdravil, poroča STA.

Preiskovalci so opravili tako imenovano "največjo operacijo take vrste", poimenovano operacija Viribus, je Evropski policijski urad objavil v ponedeljek.


Zasegli na tone prepovedanih živil
V obsežni akciji je bilo aretiranih več kot 230 osumljencev, odkrili pa so devet podzemnih laboratorijev zdravil in zasegli na tone prepovedanih poživil. Preiskovalci so zasegli skupno 3,8 milijona nedovoljenih poživil in ponarejenih zdravil, vključno z dopinškimi substancami, dietičnimi dodatki, zdravili in športnimi ter prehrambenimi dopolnili. Razdrli so 17 organiziranih skupin, končna številka aretiranih je 234, odprli pa so 839 sodnih primerov. V operaciji je sodelovala tudi Svetovna protidopinška agencija Wada, saj so preverili 1357 vzorcev krvi in urina športnikov z velikih tekmovanj, preiskavo pa sta vodili italijanska in grška policija.


V operacijo Viribus je bila po izjavi za javnost Evropskega policijskega urada (Europol) vključena tudi Slovenija. Ob njej je navedenih še 32 drugih držav, med njimi Avstrija, Francija, Nemčija, Poljska, Portugalska, Romunija, Španija, Velika Britanija, Kolumbija, Švica, Ukrajina, Hrvaška, BiH, Črna gora, Severna Makedonija, Albanija in ZDA.
V Sloveniji ni prišlo do nobene aretacije
"Slovenska policija je v Europolovi operaciji Viribus, ki se je nanašala na zlorabe prepovedanih snovi v športu ter ponarejenih zdravil, hrane in drugega ponarejenega blaga, sodelovala konec preteklega leta na začetnem delovnem sestanku na Europolu in pri izmenjavi operativnih informacij," je za STA pojasnil Drago Menegalija, predstavnik Policije za odnose z javnostmi za področje kriminalitete. Potrdil je, da je šlo v slovenskem primeru le za izmenjavo operacij ter da ni prišlo do nobene aretacije. "
Med operacijo so zaznali, da trgovci na debelo uvažajo velike količine steroidov za prodajo na črnem trgu, nepoklicni športniki, motoristi in bodibilderji pa kupujejo manjše pakete steroidov, večinoma iz Azije ali vzhodne Evrope. Za oglaševanje, promocijo in prodajo anabolnih izdelkov se vse bolj uporabljajo socialna omrežja, še vedno narašča število nepooblaščenih in ilegalnih spletnih lekarn, tudi na temnem spletu, v zadnjem času pa se vse več transakcij opravi s predplačniškimi kreditnimi karticami in kriptovalutami, so zapisali pri Europolu. Majhne organizirane kriminalne skupine pa vlagajo v nelegalne laboratorije in prodajajo nedovoljene substance.

racija policija protidopinška racija