Kaj je pokazala raziskava Z zdravjem povezan vedenjski slog prebivalcev Slovenije?
Raziskava Z zdravjem povezan vedenjski slog prebivalcev Slovenije (NIJZ, 2016), ki je nastala kot del mednarodne pobude in ima najdaljšo tradicijo na področju javnozdravstvenega anketnega raziskovanja v Sloveniji, je pokazala na nekatere ugodne trende. Povečuje se delež ljudi, ki vsakodnevno uživajo zelenjavo in ki redno zajtrkujejo, zmanjšuje pa se delež prebivalcev, ki uživajo sladkane pijače. Uspeh lahko pripišemo številnim uvedenim programom in ukrepom, ki se sistematično izvajajo že več let in so tudi del aktualnega Nacionalnega programa o prehrani in telesni dejavnosti za zdravje »Dober tek Slovenija« za obdobje 2015 – 2025.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Na slavnostni akademiji nagradili šole, učence in dijake ter mentorje
Murskosoboški regionalni center Zveza za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) je v sklopu festivala Inovativnosti, Znanosti in Ustvarjalnosti mladih (IZUM) pripravil slavnostno akademijo. Na njej so podelili priznanja učencem in dijakom za državno tekmovanje iz znanja logike, osnovnim in srednjim šolam so podelili statuse raziskovalnih šol, prav tako so nagradili šole, ki so se najbolj izkazale z razstavljenimi izdelki, ter mentorje.
Svetovna organizacija za hrano in kmetijstvo (FAO) v najnovejšem poročilu ugotavlja, da po obdobju upadanja svetovne lakote ta sedaj ponovno narašča. Danes več kot 820 milijonov ljudi trpi zaradi kronične podhranjenosti. Povečini prihajajo iz držav v razvoju, kjer živijo v ruralnem območju. V teh predelih predstavlja kmetijstvo glavno gospodarsko gonilo države. S primernimi ukrepi, kot sta npr. ustrezna razvojna politika in uvedba različnih programov za preoblikovanje podeželskega gospodarstva, lahko zmanjšujemo lakoto in podhranjenost. S tem lahko izboljšamo materialni položaj teh ljudi, jim zagotovimo dostop do boljše izobrazbe, pa tudi večje možnosti za zdravje.
Kljub temu pa se v povprečju še vedno vsak drugi odrasli prehranjuje pretežno nezdravo, kar dve tretjini odraslih pa se soočata z dejavniki tveganja nezdravega življenjskega sloga, ki predstavljajo vzrok prezgodnje obolevnosti in umrljivosti. Kaže se, da se posebej nezdravo prehranjujejo moški, mlajši odrasli, manj izobraženi in socialno-ekonomsko ranljivejši, katerim bo treba nameniti še več pozornosti. Slednji izbirajo pretežno manj kakovostna živila in se še posebej nezdravo prehranjujejo. Priporočilom o zdravi prehrani težje sledijo zaradi ekonomskih razlogov ali slabše ozaveščenosti.
Kako zdravo se odrasli prehranjujejo v zdravstveni regiji Murska Sobota?
Prebivalci te regije spodbudno najpogosteje zajtrkujejo v primerjavi z ostalimi regijami. Po drugi strani izmed vseh regij tedensko ali pogosteje zaužijejo največ klasično ocvrtih jedi ter sladkih pijač.
Razlike v zdravem prehranjevanju pa se kažejo tudi geografsko, saj je več nezdravega prehranjevanja na vzhodnem delu Slovenije. Podobno temu vzorcu se kažejo tudi velike regijske razlike v deležu čezmerno prehranjenih in debelih. Vzroki za takšno stanje so najverjetneje povezani s socialno-ekonomskimi razlikami, izobrazbeno strukturo in tudi z razvojno deprivilegiranostjo posameznih okolij.
3 pozitivne značilnosti prehranjevanja naše regije:
" Vsakodnevno zajtrkuje 66,5 % prebivalcev, kar je najvišji delež glede na ostale regije;
" Spodbudno, malo manj kot polovica (47,5 %) prebivalcev dnevno uživa surovo zelenjavo, kar je nad povprečjem Slovenije;
" Tretjina (33,2 %) prebivalcev vsaj enkrat tedensko uživa ribe, kar je 4,0 odstotne točke nad slovenskim povprečjem.
3 negativne značilnosti prehranjevanja naše regije:
" Tedensko ali pogosteje ocvrte jedi uživa 37,6 % prebivalcev te regije, kar jih uvršča na prvo mesto med vsemi regijami;
" Tedensko ali pogosteje uživa sladke pijače 38,2 % prebivalcev te regije, kar jih ravno tako uvršča na prvo mesto med vsemi regijami;
" Najmanj enkrat dnevno sveže sadje uživa 52,0 % prebivalcev regije, kar je najmanj med vsemi regijami.