Prvak opozicije in predsednik SDS Janez Janša je bil minulo soboto častni gost 100. obletnice delovanja Prostovoljnega gasilskega društva Krnci. Ob robu prireditve si je Janša vzel nekaj minut in odgovoril na nekaj vprašanj za naš medij.
O obisku v Krncih
"Pravočasno sem dobil prijazno vabilo in sem se mu odzval. Gasilci so združenje, ki mi veliko pomeni, saj se zavedam pomena gasilstva, ne samo za reševanje življenj in premoženja, ampak tudi za slovenstvo. Doslej sem obiskal že veliko društev po Sloveniji. Krnci so manjši kraj v Sloveniji v lepi občini Moravske Toplice, vendar pa je gasilsko društvo staro že več kot 100 let. To ni nekaj od včeraj, gre za bogato tradicijo, s katero kraj živi."
Preberite še
Odpri v novem zavihkuDražje skoraj vse sestavine tradicionalnega slovenskega zajtrka
Tradicionalni slovenski zajtrk bodo imeli jutri v vrtcih, osnovnih šolah ter zavodih za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami. Sestavljen je iz kruha, masla, medu, mleka in jabolka.
Ne bi morebitna zavrnitev komisarske kandidatke Marte Kos škodila ugledu države?
"Ravno obratno. Njena potrditev bi škodila ugledu Slovenije."
Aktivnosti Anžeta Logarja glede ustanovitve poslanske skupine in politične stranke.
"Gospod Logar že nekaj časa dela po svoje. Če bi ustanovil svojo poslansko skupino to ne bi ničesar spremenilo. Če bo pa ustanovil stranko in z njo šel na volitve, pa bo to SDS škodilo. Šlo bo za drobljenje sil in za nek proces, ki bo šel v obratno smer od tega, kar potrebujemo. Formalno pa je Anže Logar še član SDS."
Je njegova januarska napoved v Murski Soboti o predčasnih volitvah spomladi prihodnje leto še realna?
"Mislim, da smo v situaciji, v kakršni smo že večkrat bili. Čas ne dela za vladno koalicijo. Dlje časa so na oblasti, slabše rezultate imajo na anketah in tudi nasploh, kar je tudi bistveno bolj pomembno. Tisti, ki take vlade postavljajo, potem poskrbijo, da ne pride do rednih volitev, kjer bi se stvari v miru stehtale, ampak naredijo predčasne. Tisti, ki izbere čas volitev, je vedno v prednosti. SDS se bo trudila, da tokrat ne bo presenečenj."
Novi projekti na desni sredini, grožnja ali priložnost?
"V 30 letih je bilo zelo veliko idej, zelo veliko strank. Mislim, da jih je še vedno registriranih med 60 in 70. Imeti uspešen projekt na levem polu političnega prizorišča ni tak problem. Imajo veliko medijsko in finančno moč, zato naredijo v vsakem mandatu vsaj en takšen projekt. Na desni sredini pa je to veliko težje."
Rezultati SDS v Pomurju - razen krajše epizode Janeza Magyarja že dolgo ni bilo regijskega poslanca iz vrst SDS
"On je dobil mandat in nato kandidiral na županskih volitvah ter bil izvoljen za župana. Nezdružljivost poslanske in županske funkcije nima samo dobrih posledic. Kar se tiče decentralizacije, je to slabo. Župani so bili v slovenskem parlamentu vedno za decentralizacijo in močan glas podeželja. Stranka se je na zadnjih lokalnih volitvah dobro odrezala v Pomurju, smo precej popravili rezultat, tudi na evropskih volitvah smo naredili dober rezultat. Edino, kar je potrebno še narediti, poleg tega, da se nadaljuje ta trend, je to, da se poveča volilna udeležba."