vestnik

(VIDEO) Organicer: prvi na svetu poveže zapis na papirju z opomnikom v telefonu

, 13. 9. 2018
Arhiv Organicer
Inec Mulec, David Sovec, Nika Starovasnik in Saša Šegula (od leve proti desni) so mladi gornjeradgončani, ki so Organicer osnovali in gredo konec meseca na Kickstarter.
Aktualno

Štirje mladi Gornjeradgončani s svojim produktom konec meseca na Kickstarterju.

Inec Mulec, Saša Šegula, David Sovec in Nika Starovasnik so tisti, ki so osnovali Organicer. Rokovnik, ki je malce drugačen – natančneje, ki bo malce drugačen. Mladi Gornjeradgončani bodo namreč svojo idejo spravili v življenje le, če bodo na Kickstarterju zbrali dovolj prednaročil za produkcijo planerja in spremljajoče aplikacije.


Zgodba se pravzaprav začne s tem, da so Ines, Saša, David in Nika povezani že iz mladostniških let. Ines: »David me je navdušil za grafično oblikovanje in z njim sem se začela učiti uporabljati Adobe programe. Sodelovala sva pri različnih projektih, saj se on poklicno ukvarja z digitalnim tiskom, za kar so potrebna tudi znanja grafičnega oblikovanja. Ključno pa je bilo, da sem kot študentka iskala primeren rokovnik zase. Po dolgih urah iskanja sem ugotovila, da noben rokovnik ne ustreza mojim željam in potrebam. Združila sem potrebo po planerju in znanje grafičnega oblikovanja ter pričela oblikovati svoj rokovnik – Organicer.«

Prvi rokovnik je bil debel deset centimetrov

Leta 2017 je Ines začela uresničevati svojo idejo: »Prvotni cilj je bil natisniti funkcionalni planer s poudarkom na dizajnu in strukturi, ki bi omogočala dovolj prostora za prosto planiranje vsakdana. Ko sva nato natisnila prvi primerek, sva presenečeno ugotovila, da je debel vsaj deset centimetrov (smeh).«

3a8d1242a671d719075fc1f7d544e499
Arhiv Organicer
Organicer poveže zapiske na papirju z digitalno obliko, ki omogoča lažje, hitrejše in priročnejše urejanje in nadgrajevanje.


Ines in Saša sta potem ta rokovnik »krčila« in popravljala, nato pa je prišla prelomna ideja – aplikacija. Torej papir povezati s pametnim telefonom, povezati analogno in digitalno. Ines: »Davidu se je porodila revolucionarna ideja – rokovnik povezati z aplikacijo in tako istočasno svoje zapiske hraniti tako v pisni kot v digitalni obliki, ki omogoča lažje, hitrejše in priročnejše urejanje in nadgrajevanje. Ob tem pa je s takšno aplikacijo svoje zapiske in načrte mogoče deliti tudi z drugimi.«

Kako izgleda Organicer

Sam planer se ne razlikuje zelo od ostalih rokovnikov. Sestavlja ga fizični rokovnik, ki pa je opremljen s QR kodami in te omogočajo prenos zapiskov iz papirja v mobilno aplikacijo.


Organicer je dimenzije A5, ima trde platnice, notranje strani pa so natisnjene na kvaliteten papir z FSC certifikatom. Vsebuje mesečne, tedenske in dnevne preglede, sledilnike navad, načrtovalce ciljev ter mnogo drugih uporabnih orodij. Nekatera izmed teh orodij vsebujejo QR-kodo za digitalizacijo podatkov, ki jih je s pomočjo mobilne aplikacije na enostaven način možno urejati, spreminjati in dodajati, pravi Ines: »Naš planer se od drugih bistveno razlikuje v QR kodah in ko ustvariš zapisek v rokovniku, pod njim poslikaš kodo ter s pomočjo aplikacije zapisano preneseš v telefon. Če je to na primer opomnik za sestanek, si lahko v aplikaciji nastaviš alarm, ki te nanj opomni ob želenem času. Če si v rokovniku zapišeš seznam za trgovino, ga lahko deliš s partnerjem, nove izdelke ali opravila dodajaš, brišeš ali označiš kot opravljene. Skratka, Organicer aplikacija omogoča veliko različnih funkcij, ki olajšajo organiziranje vsakodnevnih opravil.«

Organicer ne le boljši, ampak tudi prijaznejši

Ime »Organicer« je skovanka, sestavljena iz angleškega samostalnika »organizer« in pridevnika »nicer« - torej »organizator« in »prijaznejši«. Snovalci ideje so ob izbiri imena skušali poudariti, da ta rokovnik ni le produkt ampak skuša pozitivno spreminjati svet. Ines: »Organicer definirajo štiri lastnosti: prvi je dizajn, drugi je aplikacija, nato je struktura, zadnji pa je dobrodelnost. Odločili smo se namreč, da bomo določen odstotek od vsakega prodanega rokovnika namenili v dobrodelne namene.« Avtorji Organicerja namreč pravijo, da je življenje vredno le, če ne skrbiš le za svojo zadnjico in samo jemlješ, ampak daš kaj tudi nazaj družbi: »Želimo pomagati ljudem v državah v razvoju k boljši izobrazbi. Jaz pa sem želela, da pomagamo predvsem ženskam in tako smo našli dobrodelno organizacijo Barefoot College. Gre za ogromno organizacijo, ki ima sedež v Indiji, deluje pa že štiri desetletja in v osemdesetih državah sveta olajšuje dostop do izobrazbe najranljivejšim skupinam.«


Ines in Saša sta letos junija omenjeno organizacijo obiskala v Tanzaniji in na Zanzibaru, kjer sta se na lastne oči prepričala o delovanju organizacije ter enega izmed njihovih projektov 'Solar Mamas': »K sodelovanju povabijo ženske iz ruralnih okolij brez elektrike, stare med 35 in 55 let, ki so nepismene ali polpismene. Vključijo jih v pol letno izobraževanje, krijejo jim vse stroške in jih izobrazijo za solarne inženirke. Te ženske gredo potem nazaj v svoje vasi, kamor dobesedno pripeljejo luč. Barefoot College jih opremi s solarnimi paneli, ki jih one nameščajo, vzdržujejo in popravljajo. Tako na več nivojih pripomorejo k boljšemu življenju žensk, njihovih družin in sovaščanov; bodisi z aktivnim bojem proti patriarhatu, bodisi z zaščito zdravja pred vdihavanjem nevarnih snovi ali z omogočanjem učenja tudi po tem, ko pade mrak. Ker s Sašo veliko potujeva po državah v razvoju in sva velikokrat videla, da je izobrazba največkrat privilegij najbogatejših, skušava aktivno pomagati ljudem do boljše izobrazbe.« Snovalci Organicerja bodo tako določen odstotek od vsakega prodanega rokovnika namenili organizaciji Barefoot College.

Konec septembra bodo poizkusili na Kickstarterju

Ker je razvoj aplikacije, s katero se analogni zapis prenese v digitalnega, zelo drag, so se mladi podjetni radgončani odločili, da Organicer spravijo na trg s pomočjo Kickstarterja: »Kampanja se bo začela konec meseca septembra. Točen datum pričetka še ni znan, saj se moramo uskladiti s partnerji, ki nam pomagajo pri promociji.« Kampanja bo za donacije in prednaročila odprta 30 dni, v tem času bodo skušali doseči javni cilj 15 tisoč evrov. Kickstarter deluje tako, da odvede denar za produkt, ki ste ga naročili, zgolj v primeru, če je bila kampanja uspešno sfinancirana. V kolikor nam ne uspe doseči zastavljenega cilja, denarja ne izgubite. Ines Mulec: »Naš cilj je seveda, da se da naš planer kupiti tudi fizično, v knjigarnah. A – o tem je trenutno še prehitro govoriti (smeh). Zaenkrat smo osredotočeni na konec meseca, ko se začne kampanja.«
Za lažjo predstavo kako Organicer deluje, pa, kratek video:
##YOUTUBE-https://youtu.be/iGFyQo-DR5Y##
organicer kickstarter