Ekonomska šola Murska Sobota Višja strokovna šola (VSŠ) je prejšnji teden v okviru programa Erasmus+ gostila tuje študente. Na mednarodni poletni šoli, posvečeni trajnostnemu turizmu, so sodelovali študenti in mentorji iz Litve, Latvije, Češke in Romunije, poleg njih pa še domači študenti. Kot je povedala koordinatorica projektov Erasmus+ na šoli, drugače predavateljica strokovne terminologije oziroma poslovnega tujega jezika angleščine in nemščine Erna Vöröš, so k sodelovanju povabili projektne partnerje iz tujine, s katerimi so v preteklosti že sodelovali.
Poletna šola je zajemala tako predavanja kot terensko delo, za izvedbo zadnjega je skrbela Natalija Klemenčič, ki na VSŠ predava o turizmu. Študenti so pripravili nastope o trajnostnem turizmu v svojih regijah oz. državah, pri čemer so se, je dejala Vöröševa, pokazale razlike med prestolnicama Rigo in Vilno ter podobno majhnimi kraji na Češkem in v Romuniji, kot je to Murska Sobota v primerjavi s prestolnico. »Vsa podeželja se srečujejo z enakimi izzivi, glavna mesta imajo že to prednost, da so glavna mesta,« meni Erna Vöröš.
V ponedeljek so sodelujoči na poletni šoli obiskali Vinarium in v Gaberju kuhali bograč ter pekli perece. V torek so si ogledali Oljarno Kocbek in glamping ob Blaguškem jezeru, Branko Bakan iz Zavoda Logarica pa jim je predstavil reko Muro in njen pomen za turizem. V sredo so obiskali društvo Pomelaj, kjer so spoznali socialno podjetništvo ter izdelovali izdelke iz koruznega ličja in vrbovih vej, sprehodili so se po poti murskih bobrov kot zeleni destinaciji v Naturi 2000. V četrtek je bilo na sporedu predavanje Tomaža Koltaia iz Krajinskega parka Goričko, ki je udeležencem poletne šole predstavil krajinski park, njegov pomen, trajnostni turizem v parku in težave, s katerimi se srečujejo. Sledil je izlet v Maribor kot zeleno destinacijo, tam pa so v čokoladnici Teta Frida izdelali vsak svojo čokolado. Zadnji dan poletne šole jim je Martina Vida iz Aqualutra centra Križevci predstavila pomen bobra v regiji v povezavi s trajnostnim turizmom. »Z vsemi temi dejavnostmi smo študentom želeli pokazati širšo sliko trajnosti oz. trajnostnega turizma. Tako so recimo spoznali, kako neprijetne posledice bi bile za nas in naše okolje, če bi iz okolja izvzeli bobra,« je dejala Erna Vöröš. Poletno šolo bodo sklenili v naslednjem tednu s spletnim srečanjem, na katerem bodo predstavili kratki film o delu na poletni šoli in o regijah, iz katerih so bili udeleženci.
Po besedah Vöröševe so bili študenti zelo zadovoljni, ves teden jim je služilo vreme, da so lahko izvedli vse načrtovane aktivnosti, spletla so se tudi prijateljstva. »Veseli me, da so študenti od te poletne šole odnesli nekaj koristnega. Poleg tega je bila ideja, da jim približamo Pomurje kot regijo, in mislim, da bi se lahko kdo od sodelujočih še kdaj vrnil v naše kraje. Namen tega srečanja pa je bilo tudi, da se z mentorji – z nekaterimi sodelujemo že od leta 2014 – dogovorimo o prihodnjem sodelovanju. Temo trajnostnega turizma bomo tako obravnavali v naslednjem dve- oz. triletnem projektu,« je še rekla Vöröševa.