Trije narodni heroji
V neposredni bližini doma so namreč leta 1944 v boju z Madžari padli narodni heroji Dane Šumenjak – Miran, Alojz Kosi – France in hudo ranili Staneta Červiča – Bojana, njega, so Madžari predali Nemcem, ti pa so ga odpeljali v koncentracijsko taborišče. Spomini in zavedanje zgodovine je na pohod privabilo tudi Ano, ki se pohoda z možem udeležuje tradicionalno vsako leto.
»Spoštovati moramo dogodke in zgodovino, če se domobranci ne bi takrat borili takrat za nas, je vprašanje, kje bi bili danes.«
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Na slavnostni akademiji nagradili šole, učence in dijake ter mentorje
Murskosoboški regionalni center Zveza za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) je v sklopu festivala Inovativnosti, Znanosti in Ustvarjalnosti mladih (IZUM) pripravil slavnostno akademijo. Na njej so podelili priznanja učencem in dijakom za državno tekmovanje iz znanja logike, osnovnim in srednjim šolam so podelili statuse raziskovalnih šol, prav tako so nagradili šole, ki so se najbolj izkazale z razstavljenimi izdelki, ter mentorje.
Emri kritičen do Pahorja
Nekaj besed je na proslavi posvetil Evgen Emri, predsednik OZB za vrednote NOB Murska Sobota, ki je poudaril, da se je prav na Vaneči odigrala zgodovina našega narodnoosvobodilnega boja. »Izdajalstvo, pogum in vera v lepše življenje – svobodo. Trije mladi fantje so bili pripravljeni dati življenje za domovino. Predsednik države pa ne upa dati besede za domovino, noče povedati, kdo so izdajalci in kdo so borci,« je kritičen do Boruta Pahorja.
Oktober pomemben mejnik v naši zgodovini
Medtem je puconski župan Ludvik Novak povedal, da je oktober pomemben mejnik v naši zgodovini, ki se je moramo zavedati in ne smemo pozabljati. »Ne smemo pozabiti, kdo smo, od kod prihajamo in kam gremo,« pristavlja župan. Proslave sta se udeležila tudi soboški župan Aleksander Jevšek in prvi slovenski predsednik – Milan Kučan
Boris Edšid – slavnostni govornik
Slavnostni nagovor je imel Boris Edšid - predsednik Pokrajinskega sveta Zveze združenj borcev za vrednote NOB za Pomurje. Izpostavil je zgodovino – našo zakladnico, da smo branik svobode in neodvisnosti ter dolžniki vsem, ki so dali življenje in delovali v dobrobit nas vseh.
»Z vsemi družbenimi spremembami ostajamo zvesti svojemu poslanstvu. To smo dokazali v letu 1991 in odločno podprli proces osamosvajanja Slovenije. A moramo priznati, da nas po tem obdobju marsikatere politične stranke in posamezniki želijo onesposobiti in pripeti krivice, ki so se dogajale po 2. svetovni vojni.«
Prav tako so v sklopu prireditve podelili tudi priznanja najbolj zaslužnim, in sicer je zlato plaketo za predano, aktivno in uspešno utrjevanje zgodovinske resnice, za spoštovanje žrtev in aktivno vključevanje mladih v organizacijo prejel Franček Gomboc. Pavlu Šercu pa so podelili srebrno plaketo. Po slovesnosti je na oder stopila slovenska pevka in igralka Lara Jankovič, ki je ob spremljavi kitar zapela nekaj partizanskih in uporniških pesmi.