Na dnevnem redu konstitutivne seje nove vlade po potrditvi ministrske ekipe v državnem zboru so bile predvsem kadrovske poteze. Golob je že v državnem zboru napovedal hitro in odločno kadrovanje ter revidiranje vseh domnevno škodljivih poslov, napredovanj in pogodb bivše vlade.
Vlada na ustanovni seji obravnavala 47 točk
Preberite še
Odpri v novem zavihkuČrno-beli pripravljeni na derbi z vodilnimi zmaji: "Ne bomo jih šparali," sporoča Drobne
Fazanerija bo sredi nedeljskega popoldneva prizorišče derbija med Muro in Olimpijo.
Za pričakovati je tako bilo imenovanje najožjih sodelavcev nove vlade, predvsem državnih sekretarjev, direktorja vladnega urada za komuniciranje (Ukom), Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) in generalnega direktorja policije. Nekaj imen je javnosti sicer že znanih, med drugim bo državni sekretar na gospodarskem ministru pri Matjažu Hanu postal Dejan Židan. V novi vladi, ki jo sestavljata tudi ministra Aleksander Jevšek in Irena Šinko, bo tako kar nekaj pomurskih imen. Po seji so pred mikrofone stopili premier Robert Golob in koalicijska partnerja ter Tanja Fajon in Luka Mesec.
Premier je dejal, da so imeli na dnevnem redu ustanovne seje 47 točk, ki so zajemale predvsem kadrovske zadeve, reorganizacijske spremembe in sklep, s katerim so naložili vsem ministrstvom, da do naslednjega tedna pripravijo pregled vseh zaposlitev, premestitev, napredovanj in podobno od 1.1.2020 do današnjega dne. Po besedah Goloba najbolj hitijo z reorganizacijami na področju zdravstvenega ministrstva, kjer so imenovali nove člane svetov na Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano ter na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, spremembe pa so bili deležni tudi direktorati na ministrstvu, med drugim so uvedli nov urad za nadzor.
V svetu NIJZ je tako vlada razrešila svoje predstavnike in do preostanka mandata imenovala Mitjo Blagajne, Mileno Kramar Zupan, Braneta Bregarja in Andraža Jakelja. Ravno tako je prišlo do zamenjav v svetu NLZOH, kjer bodo predstavnike ustanovitelja zastopali Prekmurka Simona Gerenčer, Sonja Bezjak, Janez Jesenovec in Luka Kajtna. Zamenjava članov svetov zavodov je moč razumeti kot potezo, kateri bo bržkone sledila zamenjava vodstva omenjenih ustanov.
Brez stricev iz ozadja
Kar se tiče pomembnejših kadrovanj, je bilo imenovanih več državnih sekretarjev, generalna sekretarka vlade in podpredsedniki vlade, kar so postali Luka Mesec, Tanja Fajon in Danijel Bešič Loredan. Do rošad je prišlo v Uradu vlade za komuniciranje, ki ga bo vodil Dragan Barbutovski, Službo vlade za zakonodajo prevzema Rado Fele, Policijo Boštjan Lindav, Slovensko obveščevalno-varnostno agencijo Joško Kadivnik, Obveščevalno varnostno službo Andrej Fefer in Urad za preprečevanje pranje denarja Anika Vrabec Božič. Vsi so postali vršilci dolžnosti, to pa po pojasnilih Goloba zato, ker so se odločali po principu, da najprej revizija in zamenjava, nato pa šest mesecev časa, da najdejo najboljšega strokovnjaka. "Ker ne želimo, da bi se v naglici današnje noči izognili principu strokovnosti," je poudaril premier, ki je pojasnil tudi imenovanje Damirja Črnčeca za državnega sekretarja na obrambnem ministrstvu. Kot je znova dejal, so ministri opolnomočeni in s tem lahko sprejmejo odgovornost za svoje delovanje ter si tako tudi sami izberejo ekipe. Javno delovanje Črnčeca sicer pozdravlja, saj, kot je povedal, ne bodo imeli stricev iz ozadja. "Tisti, ki bo želel vplivati na politiko, se bo moral razkriti in sprejeti politično funkcijo. Ta princip bomo skušali zasledovati na vseh področjih," je zatrdil Golob.
Kdo so novi državni sekretarji?
Vlada je imenovala več državnih sekretarjev, ki bodo v pomoč predsedniku vlade in novoizvoljenim ministrom in ministricam.
Aleksander Jevšek, ki mu, dokler vodi le vladno službo in ne samostojen resor, pripada zgolj eno mesto državnega sekretarja, je na to mesto imenoval nekdanjega poslanca Marka Koprivca. Imenovanj državnih sekretarjev pri kmetijski ministrici Ireni Šinko še ni bilo, po pričakovanjih pa je Dejan Židan postal državni sekretar na gospodarskem ministrstvu. Mesto v vladi naj bi imel zagotovljeno tudi Dejan Süč, ki je dal odpoved pri prejšnjem delodajalcu KKC Lendava, a ni še znano, v kakšni vlogi. Omenjalo se ga je na kulturnem ministrstvu, ki pa ga vodi Levica, pa tudi na kmetijskem ministrstvu, kar pa mu glede na njegovo stroko verjetno ne bi bilo preveč pisano na kožo.
Že danes popoldne bo sicer na sporedu nova seja vlade, na kateri bo znova prišlo do vrste kadrovskih odločitev.
Ministrski zbor je tako na prvi seji imenoval naslednje državne sekretarke in sekretarje:
- dr. Andreja Benedejčiča za državnega sekretarja v Kabinetu predsednika Vlade Republike Slovenije,
- dr. Antona Grizolda za državnega sekretarja v Kabinetu predsednika Vlade Republike Slovenije,
- Mašo Kociper za državno sekretarko v Kabinetu predsednika Vlade Republike Slovenije,
- mag. Igorja Mallyja za državnega sekretarja v Kabinetu predsednika Vlade Republike Slovenije,
- Maksimiljano Polak za državno sekretarko v Kabinetu predsednika Vlade Republike Slovenije,
- Natašo Sax za državno sekretarko v Kabinetu predsednika Vlade Republike Slovenije,
- Petro Škofic za državno sekretarko v Kabinetu predsednika Vlade Republike Slovenije,
- Vojka Volka za državnega sekretarja v Kabinetu predsednika Vlade Republike Slovenije,
- mag. Melito Župevc za državno sekretarko v Kabinetu predsednika Vlade Republike Slovenije.
- Dana Juvana za državnega sekretarja na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti,
- Simona Maljevca za državnega sekretarja na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti,
- mag. Sašo Jazbec za državno sekretarko na Ministrstvu za finance,
- Tilna Božiča za državnega sekretarja na Ministrstvu za finance,
- Matevža Frangeža za državnega sekretarja v Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo,
- mag. Dejana Židana za državnega sekretarja v Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo,
- dr. Darja Felda za državnega sekretarja na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport,
- dr. Matjaža Krajnca za državnega sekretarja na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport,
- Jureta Trbiča za državnega sekretarja v Ministrstvu za javno upravo,
- Urbana Kodriča za državnega sekretarja v Ministrstvu za javno upravo,
- Marka Rusjana za državnega sekretarja na Ministrstvu za kulturo,
- dr. Branka Lobnikarja za državnega sekretarja na Ministrstvu za notranje zadeve,
- Tino Heferle za državno sekretarko na Ministrstvu za notranje zadeve,
- mag. Mateja Skočirja za državnega sekretarja na Ministrstvu za okolje in prostor,
- Uroša Vajgla za državnega sekretarja na Ministrstvu za okolje in prostor,
- dr. Damirja Črnčeca za državnega sekretarja na Ministrstvu za obrambo,
- Rudija Medveda za državnega sekretarja na Ministrstvu za obrambo,
- dr. Igorja Šoltesa za državnega sekretarja v Ministrstvu za pravosodje,
- dr. Sebastjana Zbičajnika za državnega sekretarja v Ministrstvu za pravosodje,
- Aleksandro Lah Topolšek za državno sekretarko na Ministrstvu za zdravje,
- Bredo Božnik za državno sekretarko na Ministrstvu za zdravje,
- Tadeja Ostrca za državnega sekretarja na Ministrstvu za zdravje,
- mag. Alenko Bratušek za državno sekretarko na Ministrstvu za infrastrukturo,
- mag. Tino Seršen za državno sekretarko na Ministrstvu za infrastrukturo,
- mag. Marka Štucina za državnega sekretarja na Ministrstvu za zunanje zadeve ,
- Samuela Žbogarja za državnega sekretarja na Ministrstvu za zunanje zadeve,
- Mateja Kalana za državnega sekretarja v Službi Vlade Republike Slovenije za digitalno preobrazbo,
- Vesno Humar za državno sekretarko v Uradu Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu,
- Marka Koprivca za državnega sekretarja v Službi Vlade Republike Slovenije za razvoj in evropsko kohezijsko politiko.
Kot so sporočili po seji vlade, je sicer v kabinetih posameznih ministrov in v kabinetu generalnega sekretarja vlade, to je postala Barabara Kolenko Helbl, lahko do sedem delovnih mest, ki so vezana na zaupanje funkcionarja. Ravno toliko jih je lahko tudi v kabinetih ministrov brez resorja. V Golobovem kabinetu pa število delovnih mest, ki so vezana na njegovo zaupanje, ni omejeno, a ne sme presegati števila, ki je predvideno s kadrovskim načrtom.
Seznami morajo biti nared do torka
Vlada je, kot je že Golob po seji dejal v izjavi za medije, naložila ministrstvom, organom v sestavi ministrstev in vladnim službam, da do torka, 7. 6. 2022, do 9. ure, pripravijo poimensko preglednico vseh:
od 1. 1. 2020 do 6. 2022 novo zaposlenih, in sicer z nazivi, plačnim razredom in tipom zaposlitve (zaposlitev za nedoločen čas, nadomeščanje, zaposlitev na zaupanje). Za vse novo zaposlene za nedoločen čas naj se posebej označi, če je pred samo zaposlitvijo že obstajalo delovno razmerje ter pravno podlago predhodnega razmerja.
od 1. 1. 2020 do 6. 2022 trajnih oz. začasnih premestitev znotraj samega organa, in sicer z navedbo naziva in plačnega razreda, pred samo premestitvijo in nazivom in plačnim razredom po premestitvi.
od 1. 1. 2020 do 1. 6. 2022 trajnih in začasnih premestitev na/iz organa, in sicer z navedbo naziva in plačnega razreda, pred samo premestitvijo in nazivom in plačnim razredom po premestitvi.
Na vprašanje, zakaj od 1. januarja 2020 je Golob odgovoril, da zato, ker je koledarsko leto bolj učinkovito pri spremljanju vseh evidenc, poleg tega želijo na transparenten način ugotoviti, ali je tudi Šarčeva vlada imela pred odhodom podobne vzorce. V to sicer Golob ne verjame.