Na predlog ministrstva za zdravje bodo ambulante družinske medicine za spodbujanje precepljenosti prejele od 10 do 30 odstotkov dodatka od osnovne bruto plače. Do nagrad bodo upravičeni zdravstveni delavci v ekipah družinske medicine, ki bodo vsaj dve uri na teden opravljali posebej določene naloge. Gre za pristop do posameznih bolnikov, promocijo in izvedbo cepljenja, sodelovanje pri aktivnostih v lokalnem okolju, priprao člankov za lokalne časopise, izvedbo predavanj ali udeležbo na okroglih mizah in podobno.
Nagrajevanja bodo deležni tisti timi družinske medicine, ki bodo:
- pri svojih opredeljenih pacientih, dosegli, da se v posameznem mesecu cepi najmanj 20 do 49 pacientov ali da se pri opredeljenih pacientih, starejših od 50 let v posameznem mesecu cepi najmanj 10 do 19 pacientov, v višini do 10 odstotkov od bruto osnovne plače ali
- pri svojih opredeljenih pacientih, dosegli, da se v posameznem mesecu cepi najmanj 50 do 79 pacientov ali da se pri opredeljenih pacientih, starejših od 50 let v posameznem mesecu cepi najmanj 20 do 39 pacientov, v višini do 20 odstotkov od bruto osnovne plače;
- pri svojih opredeljenih pacientih, dosegli, da se v posameznem mesecu cepi najmanj 80 pacientov ali da se pri opredeljenih pacientih, starejših od 50 let v posameznem mesecu cepi najmanj 40 pacientov, v višini do 30 odstotkov od bruto osnovne plače.
Dodatno nagrajevanje v obliki delovne uspešnosti iz naslova posebnega vladnega projekta lahko izvajalci uveljavljajo takrat, ko izkažejo vsaj 45 odstotkov opredeljenih pacientov, cepljenih s prvim odmerkom, ali vsaj 55 odstotkov opredeljenih pacientov, starejših od 50 let, cepljenih s prvim odmerkom. Vrednost projekta je po navedbah državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje Robert Cuglja ocenjena na okoli štiri milijone evrov.
Cepljenje se je zaustavilo
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Dvakratni bis za zasedbo Silence v Murski Soboti
Tako kot decembra 2022 v Lendavi je občinstvo tudi v Gledališču Park v Murski Soboti na tokratnem koncertu skupine Silence dvakrat zahtevalo dodatek. In ga tudi dobilo.
Projekt je naletel na precej negativne odzive s strani stroke in javnosti, da ne bo izplena, pa meni tudi direktorica soboškega zdravstvenega doma Edith Žižek Sapač. Kot je dejala za naš medij, so že tako ali tako aktivno nagovarjali prebivalstvo in se trudili prepričati paciente, kar je tudi pripomoglo k temu, da regija ni več najslabše precepljena v državi. "Zdaj so se pa stvari zaustavile, kakor po celotni državi in tudi v tujini," še pravi direktorica in dodaja, da so dnevne številke zelo slabe, saj v povprečju v Zdravstvenem domu Murska Sobota s prvim odmerkom cepijo 10-12 ljudi na dan.
Direktorica, ki je tudi družinska zdravnica, tako ne verjame, da bi navedeni projekt lahko bistveno pripomogel k povečanju precepljenosti, saj so družinski zdravniki povečini svoje paciente že tako ali tako prepričali v cepljenje, določen del prebivalstva pa cepljenje enostavno zavrača.
Zelo ostro se je glede etičnosti takšnega projekta odzval Igor Muževič, družinski zdravnik in predsednik sindikata Praktik.um, projektu pa nasprotujejo tudi v združenju Mladi zdravniki.