vestnik

(VODOOSKRBA) Občine Apače, Gornja Radgona in Radenci pozivajo ostale občine solastnice JP Prlekija, da se vzdržijo enostranskih ravnanj

Vestnik.si, 12. 7. 2024
Nataša Juhnov
Fotografija je simbolična.
Aktualno

Želijo si, da ostale občine pristopijo k pripravi protokola in uskladitvi aktivnosti za prevzem upravljanja sistema.

V četrtek je stečajni upravitelj Javnega podjetja Prlekija na tiskovni konferenci nanizal nekaj bolečih argumentov, zaradi katerih bi morali zazvoniti vsi alarmi glede zagotavljanja oskrbe s pitno vodo. Nekaj ur pred konferenco so sporočilo za javnost objavile tudi štiri občine iz ljutomerske upravne enote, ki so ustanovile novo javno podjetje Prleška komunala, ki naj bi z avgustom začelo na območju občin Ljutomer, Veržej, Križevci in Razkrižje ter občine Sveti Jurij ob Ščavnici skrbeti za vodooskrbo. Danes so se odzvali še v občinah Apače, Gornja Radgona in Radenci. 



Kot so zapisali v sporočilu, so zaskrbljeni zaradi izjav in enostranskih odločitev nekaterih občin solastnic skupnega vodovodnega sistema C, ki je bil v pretežni meri izgrajen s sredstvi EU. "Kot to same poudarjajo, je odgovornost za oskrbo s pitno vodo prav na občinah, ki smo tudi odgovorne za nastalo situacijo, tudi stečaj skupnega javnega podjetja," menijo. 

Nadaljevanje njihove objave objavljamo v celoti. 

"Časa za iskanje krivcev in tudi odgovornosti za to bo še dovolj, sedaj pa se od občin pričakuje odgovorno in konstruktivno sodelovanje, tako med občinami solastnicami kot tudi stečajnim upraviteljem, ki ima mandat sodišča.

Infrastruktura vodovodnega sistema C, ki je še vedno pravno in tehnično gledano enovit sistem, je solastnina vseh osmih občin v idealnih deležih, kot so določeni v še vedno veljavnem Sporazumu sistema C iz leta 2016 in prav nihče od solastnikov si ne more jemati pravice na deležih brez soglasja ostalih.

Stavba in oprema ter ostala osnovna sredstva so last skupnega podjetja JP Prlekija d.o.o. – v stečaju, za katero skrbi stečajni upravitelj in sodišče. Občine Apače, Gornja Radgona in Radenci smo sicer stališča, da se skupno premoženje razdeli po legi, kot je tudi v funkciji oskrbe s pitno vodo, vendar je za to razdelitev potrebno izpeljati ustrezne aktivnosti in postopke v skladu z veljavnimi predpisi, ki veljajo za ravnanje s premoženjem občin.

Glede na navedeno pričakujemo od ostalih občin, da se pred sprejemanjem in objavljanjem enostranskih odločitev glede oskrbe s pitno vodo na svojem območju sporazumemo o prevzemu in upravljanju infrastrukture, ki je v solastnini, ki se mora izločiti iz stečajne mase v skladu z pravili stečajnega postopka, za kar mora stečajni upravitelj pridobiti tudi odobritev sodišča, enako velja tudi za stavbo in ostala osnovna sredstva podjetja v stečaju.

S tem v zvezi poudarjamo, da vseh teh aktivnosti ni mogoče resno in odgovorno izpeljati do 1. 8. 2024 ter da je 1. 9. 2024 prvi možen rok za prevzem upravljanja in izvajanja oskrbe s pitno vodo na območju vodovodnega sistema C.

Ponovno pozivamo vse občine, da se vzdržijo enostranskih ravnanj in zavajanja uporabnikov in širše javnosti z objavljanjem nekorektnih informacij in iskanja krivcev in odgovornosti za nastalo situacijo samo pri drugih občinah ter konstruktivno pristopijo k pripravi protokola in uskladitvi aktivnosti za prevzem upravljanja sistema, saj se bo le tako lahko zagotovila kvalitetna in nemotena oskrba s pitno vodo, kar je dolžnost občin."

jp-prlekija oskrba-z-vodo apace gornja-radgona radenci