Slovenska vojska (SV) je nov koncept prostovoljnega služenja vojaškega roka začela izvajati 5. julija. Ena od novosti je dvig starostne meje za tovrstno služenje vojaškega roka s 27 na 30 let. Usposabljanje se po novem izvaja 13 tednov v treh fazah. Prva faza traja pet tednov, druga šest tednov, zadnja pa dva tedna. Včeraj je tako v Vojašnici Murska Sobota končalo urjenje 28 kandidatov, v Vipavi in Novem mestu pa še preostali od skupno 159. Ob koncu 13-tedenskega usposabljanja bodo nagrajeni s približno 3100 evri. Med služenjem so imeli možnost pridobiti pogoje za opravljanje vozniškega izpita B-kategorije. Opravili so lahko zdravniški pregled, prvo pomoč in izpit iz cestnoprometnih predpisov.
Petindvajset fantov in tri dekleta pod poveljstvom štabnega vodnika Aleša Biškupa smo zmotili med urjenjem v vkrcevanju in izkrcevanju iz vojaškega helikopterja in bojnem poletu z zračnim plovilom. »V času njihovega služenja so vojaki prostovoljci pokazali zelo pozitiven odnos do usposabljanja,« je podčrtal štabni vodnik. Dan v murskosoboški vojašnici se je začel že pred šesto uro, usposabljanje pa je trajalo do 17. ali celo 19. ure. Kandidati so med tednom spali v vojašnici, konec tedna pa odšli domov. Med 13-tedenskim služenjem so izkusili vse značilnosti vojaškega življenja: od osebne higiene, redarstva in čiščenja prostorov, jutranjega postroja in dviga zastave do učenja taktike in premikanja po bojišču, čiščenja opreme in vojaške hrane.Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
»Finančni vidik je najbrž največ pripomogel k temu, da so se odločili za tovrstno služenje vojaškega roka, a zaznati je tudi veliko domoljubja, predvsem pa željo spoznati kaj novega,« je dejal Biškup. Med usposabljanjem so inštruktorji združevali teoretični in praktični del, kar je pomenilo, da so najprej predstavili posamezno vojaško veščino v teoriji in praksi, vojaki prostovoljci so se nato preizkusili in izurili v njej. »Kandidati so bili dobro psihofizično pripravljeni,« je še rekel podčastnik SV.
Letos še dve generaciji
Teja Ladič s Ptuja se je po končani gimnaziji vpisala v prvi letnik pravne fakultete. Priznala je, da je k temu, da je kot vojakinja prostovoljka obula vojaške škornje, veliko prispevala televizijska reklama, ki jo je SV pripravila za promocijo novega koncepta prostovoljnega služenja vojaškega roka. »V teh 13 tednih je bilo veliko novih izzivov in izkušenj,« je dejala Ladičeva, ki ta hip ne razmišlja, da bi poklicno oblekla vojaško uniformo. »Ampak nikoli ne reci nikoli,« nam je še rekla, preden se je začela pripravljati na vkrcanje v helikopter Cougar, ki lahko prepelje 24 vojakov ali 4500 kilogramov tovora.
Vito Šretl iz Poljčan je študent mariborske fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko. Premor med dvema letnikoma je izkoristil za skok v vojaške vrste. »Šlo je za dinamično preživljanje počitnic,« je dejal. Pred odhodom na služenje je pričakoval nekaj podobnega, kot je nato doživel v uniformi. »Veliko je bilo različnih urnikov, ki si se jih moral držati, drugače pa je vojska sistem, kjer ima skoraj vse neki svoj red.« Šretl bi kariero nadaljeval v SV, saj razmišlja, da bi postal njen pogodbeni rezervist.
SV se je dlje časa soočala z upokojitvami in odhodi vojakov ter z zmanjšanim interesom novih kandidatov za opravljanje poklicne vojaške službe, za prostovoljno služenje vojaškega roka in pogodbeno opravljanje vojaške službe v rezervni sestavi. Po ocenah podpolkovnika in poveljnika Veščinskega centra SV Jurija Raduhe o vstopu v vojsko po opravljeni tretji fazi razmišlja kar tretjina letošnjih kandidatov. V vojski se medtem že aktivno pripravljajo na oktobrsko in novembrsko generacijo.