vestnik

Volilni obed z Dušanom Radičem: Rad kuha jedi na žlico 

Timotej Milanov; Vida Toš, 23. 5. 2018
Nataša Juhnov
Aktualno

Predstavnike sedmih političnih strank, ki jim javnomnenjske raziskave kažejo preboj v parlament, smo povabili na volilni obed. Oni so izbrali gostilno, mi smo poslali novinarja Timoteja Milanova in Vido Toš. Na četrtem volilnem obedu smo jedli in klepetali z Dušanom Radičem, kandidatom Stranke modernega centra (SMC). Pravi, da so spremembe dela zadnjih štirih let vidne, želi pa si podaljšanja pomurskega zakona, gradnje 2. tira in Pomurje vidi kot destinacijo za butične turiste.

Seveda je naše srečanje začel z: "Tega vam moram povedati! Je čisto svež: se pelje ob pol treh ponoči ...", saj Dušan Radič ne bi bil Dušan Radič, če jih ne bi povedal nekaj. Šal seveda. Takrat smo še stali pred restavracijo Uno, ko pa smo pred seboj že imeli polne krožnike, je povedal, da je velik ljubitelj testenin: "Poleg tega predolgo - vse od preureditve še nisem bil tukaj, saj enostavno nisem imel časa. Mi je pa že po prvem grižljaju vse kristalno jasno in žal, da jih nisem obiskal že prej (smeh). Pri nas doma imamo sicer odlično kuharico, to je moja žena Štefka, ki kuha to, kar si zaželi najin sin Jaša, ki ima, tako kot jaz, zelo rad testenine. Štefka pa potem kuha raznovrstne, na vse pa da odlične omakce."

Kaj smo jedli v restavraciji Uno v Murski Soboti:
Dušan Radič: široke rezance s svežimi šparglji in dušeno rumeno papriko; sladoled.
Timotej Milanov: široke rezance s paradižnikom in goveji file s tartufnim oljem; sladoled.
Vida Toš: solato s popečenimi šparglji, polento in češnjevim paradižnikom; sladoled.


Kot velik gurman kuha tudi sam; predvsem jedi na žlico - ker smo ravno pred sobotno bogračiado, ki bo sredi Murske Sobote, nam izda tudi kar nekaj svojih "skrivnosti" za dober bograč.

6a1943308cbfe71b3ce7cdc101bf0e49
Nataša Juhnov

Doma, pravi Dušan Radič, imata z ženo tudi vrt, tako da je hrana, ki jo jejo, tudi domača. In mogoče se prav zato prav vsak dan iz Ljubljane pripelje domov: "Če začnemo seje ob 9.00 zjutraj, potem grem od doma ob 6.15; kajti - če nisem ob 8.00 v Domžalah, ni variante, da sem ob 9.00 v parlamentu. Drugače pa v normalnih okoliščinah, recimo zvečer po končani seji in z vožnjo po pravilih, potrebuješ do Prekmurja uro in 40 minut." Le enkrat ali dvakrat, pravi, je prespal v Ljubljani, ko so imeli sejo do poznih nočnih oziroma že jutranjih ur: "Vozim se zaradi svoje družine in zaradi Prekmurja; naša pokrajina mi je tako všeč in tako pomembna ... jaz v Ljubljani ne bi živel za noben denar. Zdaj pa me, če pridem ob neki normalni uri, žena in sin še počakata; potem skupaj jemo, se sprostimo na terasi ... to mi največ pomeni."

Veliko, kar govoril v Zamurjencih, drži

Radič je bil pred odhodom v politiko znan radijski glas v regiji, predvsem kot eden odavtorjev satirične radijske oddaje Zamurjenci na Murskem valu, v kateri niso skoparili s kritiko vsakokratne oblasti. Kaj je ugotovil, ko se je še sam podal v politične vode? »Ugotovil sem, da smo veliko tega, kar smo govorili v Zamurjencih, imeli prav. Politiki smo si namreč sami krivi, predvsem zaradi nastopov na sejah državnega zbora, kjer je raven razprave včasih zelo nizka. To je tudi razlog, zakaj imajo slovenski volivci tako slabo mnenje o politikih. Sem si pa nabral tudi ogromno gradiva, če bi me še kdaj zamikalo ustvarjanje satire.« Se danes po štirih letih, preživetih v državnem zboru, počuti bolj kot politik ali bolj kot satirik? »Bolj sem politik, saj sem v politiko vstopil s prepričanjem, da lahko nekaj spremenim. Samo s kritiziranjem ne moreš narediti nič. Mislim, da so spremembe na bolje, ki so se zgodile v zadnjih štirih letih, vidne.«

In katere spremembe so vidne v pomurski regiji? »Dokončevanje pomurskega vodovoda in v naslednji fazi še kanalizacijskega sistema, podaljšanje veljavnosti pomurskega zakona, postavitev paviljona Expano v Murski Soboti, za kar si štejem velike zasluge, predvsem ob pomoči žal že pokojnega člana stranke Horsta Hafnerja, ki je imel Prekmurje zelo rad. On je bil glavni motor prizadevanj, da bo Expano v Pomurju, seveda se je pri tem zelo angažiralo tudi vodstvo soboške občine. Vse našteto pomeni okoli sto milijonov evrov v naslednjem razvojnem obdobju.«
Dušan Radič se bo, če bo ponovno izvoljen, zavzemal - kar se tiče Pomurja - za:
##YOUTUBE-https://youtu.be/p6LVP1p7aYQ{/youtube_center_ozko}

Obožuje Pomurje

Dušan Radič je postal poslanec pred tremi leti; takrat mu je danes petnajstletni sin rekel: "Ati, ti tam ne boš srečen. Štefka je pa rekla 'Saj si odrasel moški, ki stoji za svojimi besedami, jaz pa te ne mislim ovirati.' Tako da sta me oba soglasno podprla in navijala za mene." Njegova žena tudi odlično peče - najboljša Štefkina sladica je po besedah Dušana Radiča "ledeni veter", kar obožuje njegov sin; on sam pa ima najraje "kisilakove retaše".

106644053f78dad46fa8d62b3d2bc9e6
Nataša Juhnov
Radič obožuje testenine.

Sam vidi največjo možnost za preboj regije v razvoju butičnega turizma. »Gre za goste, ki potrošijo do 300 evrov dnevno, ob tem pa uživajo v naši naravi in prehrani. Povsem neizkoriščeno je tudi področje geotermalne energije, saj bi lahko z njo ogrevali skoraj vsa naselja v regiji.« Pri tem ga spomnimo, da je njihova vlada uvedla koncesije za koriščenje geotermalne energije, zaradi katerih so med drugim v Murski Soboti prenehali izkoriščati obstoječe vrtine. »Vse države imajo urejene koncesije, ničesar novega si nismo izmislili. Za Mursko Soboto pa pač moraš verjeti, da je to bil pravi razlog, sam menim, da je bil drugje.«
Radič izpostavlja še možnosti na področju pridelave vrtnin: »Tu imamo neskončne možnosti, poglejmo samo primer Lušta, na enak način bi lahko pridelovali še papriko in druge vrtnine, skratka, v Pomurju bi lahko pridelovali zelenjavo za celotno Slovenijo, pri tem obstajajo tudi velike možnosti na področju koriščenja evropskih sredstev.«

92785fa1b5c29a47d8d1320cd521662d
Nataša Juhnov
Dušan Radič je bil znan radijski glas.


Radičev strankarski šef in predsednik vlade Miro Cerar je v govoru, v katerem je napovedal svoj odstop, potožil tudi nad obnašanjem koalicijskih partneric, ki naj bi vladi metale polena pod noge. Kako je Radič doživljal omenjene dogodke? »Težava vsake koalicijske vlade je uveljavljanje lastnih interesov, naša ni bila pri tem nobena izjema. Vedel sem, da bo ta pot s tema koalicijskima partnericama težavna, bil sem pa precej presenečen, da je lahko tako težavno. Na žalost imamo v Sloveniji volilni sistem, zaradi katerega so nujne koalicije, kot kaže, bo prihodnja sestavljena še iz več strank.« Zato sam vidi edino možnost za odpravo takega stanja v uvedbi ene od različic večinskega volilnega sistema.

147c64654f8c271b847676435b5e6319
Nataša Juhnov
Pravi, da so spremembe dela zadnjih štirih let vidne, želi pa si podaljšanja pomurskega zakona, gradnje 2. tira in Pomurje vidi kot destinacijo za butične turiste.

Sam je bil tudi aktivno vključen v referendumsko kampanjo o drugem tiru, v kateri je med drugim na okroglih mizah zagovarjal vladni projekt. »Nujno ga potrebujemo in cena ni pretirana. Avstrijci pospešeno gradijo železnico od Dunaja do Trsta, med mestoma bodo že leta 2024 vozili vlaki s hitrostjo 180 kilometrov na uro, če se ne bomo podvizali, nas bodo prehiteli.«
Pred prejšnjimi volitvami so se v stranko, ki se je kasneje pridružila evropski družini liberalnih strank, vključevali ljudje iz vseh vetrov. Bi danes lahko rekel, da so res liberalna stranka? »Smo.«

b2265faf128d6f1eed0699f8fb8c967b
Nataša Juhnov
Radič se ne strinja s kadilskim zakonom, saj meni, da posega v svobodo človekovega odločanja.

Sam se tako recimo ne strinja s kadilskim zakonom, saj meni, da posega v svobodo človekovega odločanja. Je tudi proti določbam, ki predpisujejo količino slovenske glasbe na radijskih postajah. »Potem bi morali podobne ukrepe sprejeti tudi za alkohol. Ne poznam primera, da bi kadilec doma namlatil ženo, ker mu je zmanjkalo cigaret. Mislim, da se redko kateri kadilec ne zaveda, kaj s tem povzroča svojemu telesu. Moti me današnji odnos do kadilcev, ki so že skoraj kot nekakšni izobčenci v družbi. Je pa zanimivo, da se kadilci iz različnih strank družimo med sejami državnega zbora in se ob teh pavzah velikokrat lepo pogovorimo na način, ki sicer ne bi bil možen.« Pri tem priznava, da je bila »neliberalna« omejitev pri nakupu alkoholnih pijač, ki jo je uvedel nekdanji minister za zdravje Dušan Keber, koristna. »S tem je storil veliko dobrega, saj je bila široka dostopnost do alkohola kriva tudi za številne prometne nesreče med mladimi.«
In kaj Dušanu Radiču največ pomeni?
{youtube_center_ozko}https://youtu.be/iH1BZ_CfKUg##


Na naslednji, peti, volilni obed od skupno sedmih smo povabili Urško Mauko Tuš, pomursko poslansko kandidatko Liste Marjana Šarca (LMŠ). O čem smo se pogovarjali – in kaj jedli –, pa boste lahko na vestnik.si prebrali v soboto.
volilni obed Dušan Radič