Šest dni pred parlamentarnimi volitvami je volilna kampanja na vrhuncu. Mnogi so sneli rokavice, politično olikano diskretnost so zamenjale zbadljivke in strankarska obračunavanja. Volilnega soočenja na komercialni televiziji so se udeležilipredstavniki sedmih najmočnejših parlamentarnih strank - Dejan Židan (SD), Janez Janša (SDS), Marjan Šarec (LMŠ), Miro Cerar (SMC), Karl Erjavec (Desus), Matej Tonin (Nsi) in Luka Mesec (Levica) in štirje uspešni gospodarstveniki - Igor Akrapovič, Joc Pečečnik, Ivo Boscarol in Janko Kodila.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(V premislek) Pomembno je, kako živimo zdaj - ker za jutri nihče ne jamči
Kako je pravično, da nas trenutek slabosti, morda niti ne naš, stane vsega?
Voditelj soočenja Uroš Slak je prekmurskega podjetnika Janka Kodilo izzval z vprašanjem, kako se, kot uspešno prekmursko podjetje, spopadajo z bližino avstrijskega trga, kjer dela veliko lokalnega prebivalstva. Kodila pravi, da je razlika pri celotnem strošku za delodajalca pri enem delavcu 170 evrov - toliko več naj bi namreč plačal slovenski delodajalec, ki da delavcu isto plačo kot avstrijski, v primerjavi z avstrijskim delodajalcem. "Govorite, kot da delodajalci nočemo dati; ampak ne moremo dati več kot zaslužimo. Veliko nam pobere država. 1000 evrov plače v Avstriji, pomeni, da delavec pri nas dobi 700 evrov. Sistem bi moral biti bolj podoben avstrijskemu. Več bi ostalo delavcu in če to spremenimo, bo tretjina delavcev prišla nazaj. Imamo pa še en problem, sajdobri delavci odhajajo, slabi ostajajo. Dobrega delavca za minimalno plačo ni, še za višjo plačo jih težko najdemo," pravi Kodila.
Prvi je na njegove pomisleke odgovoril predsednik Socialnih demokratov Dejan Židan, ki je dejal, da imajo rešitev. "Dvigniti je treba dohodninsko lestvico in tudi povprečno plačo. To pomeni, da bi srednji razred dali v skupino 27 odsotkov; kar v praksi pomeni, da bi nekomu, ki ima neto plačo 1000 evrov, na leto ostalo 500 evrov več," je dejal Židan.
Na vprašanje voditelja Slaka Janezu Janši, ali bi podprl tak predlog, je Janša odgovoril, da bi po njihovem predlogu ob prestrukturiranju plač delavcu ostalo 900 evrov več na leto. "Dvignili bi splošno davčno olajšavo, ukinili krizno stopnjo dohodnino in za dve odstotni točki znižali ostale stopnje, hkrati pa uvedli družinsko dohodnino, ki bi poenostavila celotne postopke," pravi Janša.
Na vprašanje, ali bodo delavske plače razbremenili, da bodo delavci, ki delajo v Avstriji, dobili enako plačo tudi v Sloveniji,Marjan Šarec, predsednik Liste Marjana Šarca, odgovarja, da je avstrijska kultura drugačna, saj je red tudi na drugih področjih. "Imajo plačilno disciplino, se držijo rokov in nenazadnje vozijo po omejitvah, pri nas pa ne. Skratka obe strani morata biti izenačeni, tako pravice kot dolžnosti." je dejal Šarec.
Karl Erjavec, predsednik Desus, pravi, da je kar nekaj anomalij v dohodninski lestvici, ko se delavcu ne splača delati nadur, ker kmalu pade v višji dohodninski razred.
Kodila na to odgovarja, da ni problem dohodninska lestvica. "Tudi urna postavka je drugače obdavčena. Pri nas 9,5, tam 8,5 odstotno obdavčena, govorimo o tisoč evrov neto plači. Govorimo tudi o prispevkih iz prve in druge bruto plače. In govorimo o tem, da pri nas ne delamo 40 urnih delavnikov, ampak 36,5 urni tedenski delavnik, kar je treba upoštevati. Tudi mi moramo plačati malico, potne stroške, kar ni problem. Ampak, če se plača izračuna po slovenskem modelu in po avstrijskem modelu, je 170 evrov razlike v breme delodajalcu. Če spremenite zakon, bo teh 170 evrov dobil delavec ali delodajalec," je še dejal Kodila.