Po poročanju ameriških medijev je Donald Trump doslej prejel 277 elektorskih glasov, Kamala Harris 224. Zmagovalec jih sicer potrebuje vsaj 270. Po napovedih bodo ameriške volitve odločili izidi glasovanja v zveznih državah, ki so nihajoče. Teh je sedem, in sicer so to Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severna Karolina, Pensilvanija in Wisconsin. Trump je zmagal v Severni Karolini, Georgii in Pensilvaniji, ki je najpomembnejša od nihajočih zveznih držav.
Prav tako je Trump že nagovoril Američane in razglasil zmago na volitvah. "To je politična zmaga, ki je naša država še ni videla," je dejal in dodal, da so premagali vse ovire, za katere mnogi niso verjeli, da jih bodo. Po projekcijah osrednjih ameriških medijev mu za vrnitev v Belo hišo manjkajo še štirje elektorski glasovi. Ob njem je bila tudi žena Melania.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Še preden je prejel 270 elektorskih glasov, so mu nekateri svetovni voditelji na družbenih omrežjih že čestitali za zmago. Madžarski premier Viktor Orban je Trumpovo zmago označil kot zelo potrebno za svet.
Francoski predsednik Emanuel Macron je zapisal, da se veseli sodelovanja s Trumpom, čestital mu je tudi ukrajinski Volodimir Zelenski.
Oglasil se je tudi predsednik Slovenske demokratske stranke Janez Janša. Trumpu je čestital za zgodovinsko zmago, zapisal pa še, da je tudi Slovenija na vrsti, da naredi ulice varne, gospodarstvo močno in državljane ponosne.
Za njim je Trumpu čestitala tudi slovenska predsednica Nataša Pirc Musar. Slovenija je pripravljena, da sodeluje z njim, in le skupaj lahko zgradimo bolj demokratičen, varen in zelen svet, je poudarila.
Senat osvojili republikanci
Republikanci so si zagotovili večino v senatu, ki so ga doslej s tesno večino nadzorovali demokrati. Zasedli so 51 od skupno 100 sedežev. Dva so odvzeli demokratom, na podlagi anket in dosedanjih izidov poroča ameriška tiskovna agencija AP. V napetem boju za senatne sedeže je trenutni republikanski guverner Zahodne Virginije Jim Justice premagal demokratskega tekmeca in bo tako zasedel sedež, ki je doslej pripadal Joe Manchinu, neodvisnemu senatorju, ki je glasoval z demokrati. Obenem je tudi v Ohiu dolgoletni demokratski senator Sherrod Brown moral priznati poraz Bernieju Morenu, poslovnežu, ki uživa podporo Trumpa.
V 100-članskem senatu, kjer so imeli doslej demokrati večino 51 glasov, imajo tako republikanci trenutno 51 sedežev, demokrati pa 42. Rezultatov v sedmih zveznih državah po poročanju ameriške tiskovne agencije AP še niso razglasili. Republikanci naj bi osvojili še vsaj tri sedeže - v Montani in morebiti še Wisconsinu in Pensilvaniji.
Prvič v zgodovini bosta v senatu sedeli dve temnopolti ženski - demokratki Angela Alsobrooks in Lisa Blunt Rochester sta zmagali v Marylandu in Delawaru.