Meteorologi agencije za okolje (Arso) so spet napovedali:»Predvsem na severovzhodu Slovenije bodo danes popoldne ob nevihtah lahko nastali močni nalivi in sunki vetra, možen je tudi pojav toče.«
Preberite še
Odpri v novem zavihkuStorilci vlomili v poslovni prostor, policisti odkrili ukradeno vozilo
Pomurski policisti so v preteklem dnevu obravnavali šest prometnih nesreč z materialno škodo, sedem kaznivih dejanj, tri kršitve javnega reda in miru, tri povoženja divjadi, delovno nezgodo ter dve poškodbi vozil na parkiriščih.
Ob tem ppozarjajo, da je lokalne nalive hitrih sprememb težje napovedovati ter nasploh zagotavljati točnost napovedi. Razlog je tudi v mehanizmih nastanka neviht. Opozorilo pred neurjem je posredoval tudi regijski center za obveščanje (številka 112)
Potem, ko je 2. maja nevihta s točo divjala nad skrajnim vzhodnim delom Pomurja – Dobrovniku z okolico –, se je po mesec dni kasneje, v soboto, 2. junija razbesnela v krajih občin Tišina, Cankova in Rogašovci.
Za danes je torej znova izdano opozorilo zaradi nevihtnega vremena. Zakaj so severovzhod države danes popoldan znova napovedani močni nalivi in nevihte?
Prekmurski rojak Aleš Poredoš, meteorolog pri Arso, je pojasnil, da sta Slovenija in tudi Pomurje ob Črni gori in severu Italije med najbolj nevihtnimi območji v Evropi. Zaradi geografske lege s Sredozemskim morjem na eni in Alpami na drugi strani ter lokalnega reliefa je to območje nekakšen zbiralni lonec zračnih mas, ki preidejo v nevihte; te pa so lahko potem zelo intenzivne in pogoste.
»Nevihta je sicer v svojem življenjskem ciklusu časovno omejena. Traja lahko od pol ure ali celo nekaj ur. Poleg časovnosti je nevihta omejena še na prostor. Široka je lahko en kilometer ali tudi do deset, dvajset kilometrov in v tem pasu potem nastaja škoda.«