Vsak Slovenec v povprečju na leto prižge osem nagrobnih sveč. Skupaj to nanese okoli 16 milijonov sveč letno, kar Slovenijo po porabi uvršča v vrh evropskih držav. Kar dve tretjini te količine na grobove odnesemo okoli dneva spomina na mrtve.
Po zadnjih dostopnih podatkih smo leta 2022 v državi kupili za skoraj štiri tisoč ton nagrobnih sveč, od tega večino parafinskih, elektronskih pa manj kot deset odstotkov. Velja poudariti, da se količina kupljenih sveč zmanjšuje, v primerjavi z letom 2021 smo jih kupili za štiri odstotke manj, v primerjavi z letom 2010 pa za skoraj 40 odstotkov manj.
Škodljiv vpliv na okolje
Preberite še
Odpri v novem zavihku(V premislek) Pomembno je, kako živimo zdaj - ker za jutri nihče ne jamči
Kako je pravično, da nas trenutek slabosti, morda niti ne naš, stane vsega?
Vsako leto se pred novembrskim praznikom vrstijo pozivi k manjši porabi nagrobnih sveč, saj ti kot odpadek zelo obremenjujejo okolje. Kot poudarja ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, odpadne nagrobne sveče niso nevaren odpadek, lahko pa njihovo odstranjevanje povzroča škodljive vplive na okolje.
»Zagotavljanje recikliranja odpadnih materialov iz nagrobnih sveč prispeva k ohranjanju naravnih virov in preprečevanju emisij v okolje zaradi nevarnih snovi, ki nastajajo pri razpadanju ali sežiganju PVC. Največje težave povzroča kopičenje odpadnih sveč pri upravljavcih pokopališč in izvajalcih občinske javne službe zbiranja komunalnih odpadkov. Velike količine skladiščenih odpadnih nagrobnih sveč povečujejo tudi požarno ogroženost,« poudarjajo.
Lahko smo torej odgovorni in prižgemo svečo manj, lahko pa izberemo tudi druge vrste sveč. Na policah je vse več takih iz naravi prijaznih materialov, od lesenih, biorazgradljivih sveč do kamenčkov in podobnega.
Alternativa navadnim, parafinskim svečam so že nekaj let leseni okraski v obliki sveče. Najdete jih tudi pri Denisu Kozarju iz Rakičana, ki ustvarja pod znamko D'lejs. »Vsako leto so lesene sveče bolj iskane. Opažam, da se zanje odločajo predvsem mlajši, medtem ko je starejša populacija še vedno bolj za plastične sveče. Poudariti pa velja, da so lesene naravi prijazne, imajo daljšo življenjsko dobo, uporabljajo jih lahko tudi najmlajši. Cena pa je žal malce višja kot pri plastičnih,« pove.
Veseli ga, da obstajajo ljudje, ki jim je mar za planet in naravo. »Mogoče bi lahko več za ozaveščenost naredile organizacije, ki se borijo za okolje, je pa verjetno kar izrazita moč tistih, ki izdelujejo plastične sveče,« meni.
V svoji ponudbi ima lesene sveče različnih oblik in velikosti. Kupci najpogosteje posežejo po najmanjših, saj se zavedajo, pravi, da je včasih manj lahko več. »Zelo aktualne so tudi sveče, ki se zapičijo v zemljo. Vsako leto v ponudbo dodam nekaj svečk, letos sem dodal tri, na katerih so angeli, in svečo iz rjavega lesa, kar jo nekako poživi.« Največji interes za nakup teh izdelkov je zadnja dva tedna oktobra, med letom pa jih ljudje iščejo predvsem ob obletnicah smrti ali rojstva pokojnikov. Občasno izdelke razvije tudi v sodelovanju oziroma po željah strank. Ob stikih s kupci pogosto sliši tudi žalostne zgodbe. »Z žalostjo sem nekoč izdeloval izdelek in se ob naročilu stranke prek telefona najprej razjokal. Dobil sem naročilo izdelka za mlajšo osebo, ki ji je zaradi bolezni ostalo le še nekaj dni ali tednov življenja. Prijateljica ji je želela podariti poseben izdelek. Takrat sem bil po eni strani ponosen, da je izbrala mene, po drugi pa žalosten zaradi usode,« je opisal.
Od stadiona do noči čarovnic
Čustvene in žalostne trenutke Denis Kozar vzame v zakup, saj se največkrat srečuje z zadovoljnimi strankami in pozitivnimi povratnimi informacijami. Tako se s posebnim veseljem spominja izdelave table, ki jo lahko vidite na mestnem stadionu Fazanerija. »Ob osvojitvi državnega prvenstva sem se odločil, da izdelam veliko tablo, ki sedaj krasi glavno tribuno stadiona. Ker sem odraščal nekaj korakov stran od stadiona, na katerem sem pri šestih letih tudi naredil prve nogometne korake, je ta izdelek res zelo visoko v mojem srcu,« je dejal. Omeniti velja, da izdeluje tudi lesene izdelke, ki so povezani z nočjo čarovnic. Kot pravi, so aktualne predvsem dekoracije za vrata in lesene buče s svečkami.
Razkril nam je tudi, da z ženo Uršo za otroke pripravljata posebne aktivnosti. V minulih dneh ste lahko v prostorih Igrivega sveta Urške (Zelena ulica 17, Murska Sobota) z njima izdelovali lesene sveče in lesene buče. Z ženo in mamo Olgo pripravlja še en večji projekt, za katerega pravi, da bo poživil mesto, otrokom pa narisal nasmeh na obraz. Sam je pred leti že sledil svoji viziji in uspel, za vso pomoč pa je hvaležen celotni družini in strankam, ki mu omogočajo, da počne to, kar ima rad.