Na zadnji seji ljutomerskega občinskega sveta je bilo sprejetih kar nekaj pomembnih odločitev, v ospredju je bila ponovna obravnava novega odloka o določitvi volilnih enot. Že v prejšnjem mandatu so v Ljutomeru želeli sprejeti nov odlok, saj so v veljavnem iz leta 1998, ki je bil v uporabi zadnjih sedem lokalnih volitev, precejšnje razlike v številu prebivalcev za izvolitev enega svetnika. Trenutno je območje občine razdeljeno na tri volilne enote, pri čemer je v prvi volilni enoti 3396 volivcev, v drugi 3938, v tretji pa 1987. Na podlagi načela enakosti volilne pravice znaša idealno število volivcev na posameznega člana 21-članskega občinskega sveta 444, toda odkloni od te matematične enakosti so zaradi neenakomerno velikih volilnih enot tudi 26-odstotni.
Gre za širšo problematiko, ki jo je letos pod drobnogled vzelo tudi ministrstvo za javno upravo in zaradi neenakosti pozvalo več pomurskih občin k spremembam volilnih enot. V Ljutomeru so to skušali storiti že v prejšnjem mandatu. Tudi takratni predlog je predvideval strnitev celotnega območja občine v eno volilno enoto, a ni doživel niti glasovanja, saj je bila točka z dnevnega reda zaradi nasprotovanja dvakrat umaknjena. Za potrditev odloka je potrebna dvotretjinska večina, ki pa bo očitno v tem mandatu dosežena.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Tako so silvestrovali v prekmurski prestolnici
Na najdaljšo noč v letu so v Murski Soboti na Trgu zmage pripravili pester program za vse generacije. Po tem ko se popoldan silvestrovali otroci, se je prava zabava začela ob 22. uri. Nastopila sta Ansambel Aktual in DJ Hari. Opolnoči je prekmurska prestolnica v novo leto vstopila z okolju prijaznim ognjemetom, po katerem se je zabava z glasbo in plesom nadaljevala do zgodnjih jutranjih ur novega leta. Foto Aleš Cipot
Opozorila o premoči centra
Po daljši razpravi so se svetniki večinoma strinjali, da gre za najboljšo in najbolj pošteno rešitev, saj bo glas vsakega volivca štel enako, ravno tako bo ostala možnost preferenčnih glasov. Zgolj dva svetnika sta bila proti – Dejan Karba iz SD in Dejan Vnuk iz SDS. Karba je opozoril, da je predlog na prvi pogled res všečen, a bo vodil v eksploatacijo moči centra, periferija pa da bo nepovratno izgubljala. »Bo nekdo s Cvena volil nekoga iz Male Nedelje? Bo volivec iz centra Ljutomera namesto kandidata iz centra Ljutomera obkrožil kandidata iz Cezanjevec? Bo volivka s Spodnjega Krapja obkrožila kandidata iz Desnjaka,« je ob tem zastavil več retoričnih vprašanj in spomnil, da je bila takšna ureditev v veljavi ob prvih občinskih volitvah in je bila ravno zaradi tega, ker so bili izvoljeni svetniki večinoma iz mesta Ljutomer, spremenjena tako, kot imajo danes.
Podobne pomisleke je izrekel Karbov svetniški kolega Vnuk, ki razloge v neenakomerni razvitosti občine vidi prav v volilnem sistemu. Tako Karba kot Vnuk sta pozvala k ohranitvi treh volilnih enot, a njihovi korekciji, tako da bodo približno enako velike in bodo zadostile matematični enakosti volilne pravice. Občinski svet je ne glede na pomisleke predlog v prvi obravnavi s 16 glasovi potrdil in poslal v 30-dnevno javno obravnavo. Županja Olga Karba je ob tem obljubila javno razpravo o predlagani spremembi, ki bo v primeru dokončne potrditve povsem spremenila pravila igre za naslednje lokalne volitve.