In kako se lahko alergiki pred cvetnim prahom zaščitijo ali si vsaj olajšajo življenje? Tisti, ki so alergični na pelode, naj raje v času cvetenja določene rastline, ne hodijo na sprehode in se izogibajo gibanju v naravi. Preden stopijo v stanovanje pa se naj preoblečejo, če je mogoče stuširajo in sperejo lase, saj se s tem prepreči, da bi alergene prinašali v stanovanje. Stanovanja naj zračijo ponoči ali zgodaj zjutraj, ko je v zraku manj alergenov. Pozorni pa morajo biti tudi tedaj, ko je vetrovno in suho, pelodov pa je še več, saj jih lahko veter prenese tudi od daleč.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Dvakratni bis za zasedbo Silence v Murski Soboti
Tako kot decembra 2022 v Lendavi je tudi v Gledališču Park v Murski Soboti na tokratnem koncertu skupine Silence dvakrat zahtevalo dodatek. In ga tudi dobilo.
Pomembno je, da v času cvetenja posameznega alergena ne sušimo perila zunaj, pa tudi naši hišni ljubljenčki lahko alergene na svojih kožuhih prenesejo v stanovanja. Da bi se čim bolj izognili alergenom, ki nam povzročajo težave, pa je smiselno spremljati koledar cvetenja, ki ga objavljata Agencija Republike Slovenije za okolje in Monitoring cvetnega prahu na merilni postaji v Lendavi.
Sezona cvetnega prahu v zraku se začne že sredi januarja, ko zacveti leska, zgodaj spomladi zacveti še jelša, v aprilu in maju pa trave … Letos je bila konec marca obremenitev s cvetnim prahom nizka, tudi zaradi dolge zime, izstopala je le obremenitev s cvetnim prahom jelše, sougotovili z meritvami na merilni postaji v Lendavi. Sporočili so še,da se v začetku aprila pričakuje cvetenje breze. Cvetni prah breze pa ima velik alergeni potencial. V zraku pa lahko kmalu pričakujemo tudi cvetni prah vrbe, topola, bresta in cipresovk.