Dravske elektrarne Maribor (DEM) so vložile na Upravni enoti Lendava vlogo za pridobitev gradbenega dovoljenja za postavitev pilotne geotermične elektrarne. To bodo zagnali ob obstoječi, vendar nedelujoči plinski vrtini Pg-8, ki se nahaja v gozdu nedaleč od naselja Čentiba. Najbližji objekt je Čistilna naprava Lendava, ki je od vrtine oddaljena približno 500 metrov.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Dvakratni bis za zasedbo Silence v Murski Soboti
Tako kot decembra 2022 v Lendavi je občinstvo tudi v Gledališču Park v Murski Soboti na tokratnem koncertu skupine Silence dvakrat zahtevalo dodatek. In ga tudi dobilo.
O izdaji dokumenta bo torej odločala krajevno pristojna upravna enota in ne ministrstvo, kar pomeni, da gre za napravo, ki ne bo imela večjega vpliva na okolje. Toda nekaj "zelene barve" okolju prijazni napravi jemlje to, da bo prva pilotna geometrična elektrarna, ki bo služila kot projekt dobre prakse za izkoriščanje toplote zemlje, in ki bo omogočila povečanje izrabe geotermične energije, kot delovno snov uporabljala amonijak.
Direktorat za okolje, ki deluje v okviru ministrstvu za okolje in prostor, je torej nosilcu projekta 29. novembra 2021 izdal sklep, da za poseg Pilotna geometrična naprava na obstoječi plinski vrtini Pg-8 ni potrebno izvesti presojo vplivov na okolje in pridobiti okoljevarstveno soglasje. Ugotovil je tudi, da čeprav se bo za potrebe obratovanja pilotne geotermalne energije kot tekoča hladilna tekočina v zaprtem sistemu uporabljal tekoči amonijak (približno 900 litrov), naprava ne predstavlja tveganja povzročitve večjih nesreč po predpisih, ki urejajo varstvo okolja.
Amonijak se bo uporabljal na način, da se bo v vrtini uparil pri temperaturi 146 stopinj Celzija, temperatura amonijaka pri vstopu v turbino pa bo znašala največ 60 stopinj Celzija.