Prezgodnji porod je za vsako mamico izjemno ranljivo in čustveno obdobje, kar je lani izkusila tudi Mihela Vajda Ščap iz Lendave. S svojim prezgodaj rojenim sinkom Maksom je v ljubljanski porodnišnici preživela kar tri mesece.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuV Kančevcih slovesno ob srebrni maši brata Milana
Župnik Milan Kvas je novo mašo opravil leta 1999, v Kančevce je prišel leta 2016.
»Na enoti za intenzivno terapijo in nego novorojencev za te otroke skrbijo izjemno strokovno in srčno, vidiš, da tako zdravniki kot babice in medicinske sestre živijo zanje,« pripoveduje sogovornica. Ob vsej pozornosti, ki je namenjena prezgodaj rojenim otrokom, pa matere vsaka po svoje premagujejo stisko, nekatere lažje, druge težje. »Ko pa smo dobile kvačkane copatke, ki so jih naredile prostovoljke projekta Hobotnica, nas je ta drobna pozornost vse zelo razveselila,« pove Mihela Vajda Ščap. Toliko bolj, ker zaradi covidnih razmer mame niso mogle iti nikamor in so prebile v nekem prostoru tri, štiri mesece.
Vsaka majhna pozornost, kot so copatke, terapevtska hobotnica ali odtis otrokovega stopala, razvedri, sporočilo tega pa je tudi, da je nekdo z mislimi s tabo.
Povsem praktičen namen
Zaradi te izkušnje se ji je že v porodnišnici porodila ideja o darilu za mamice in nedonošenčke, ki bivajo v porodnišnici. Obdarili bi jih z unikatnimi kompleti tunike za mamo in pajaca za otroka, ki s prepoznavno kvačkano hobotnico, prišito na oblačilo, še bolj ponazarja in utrjuje vez med mamo in otrokom. Unikatne komplete je oblikovala umetnica Cvetka Hojnik, aplikacije pomaga ustvarjati Majda Kuzmič, hobotnice pa kvačkajo Magdalena Lovrak in članice projekta Hobotnica.
Hobotnice, ki jih prostovoljke izdelujejo iz bombažne preje, niso namenjene le za ustvarjanje prijetnih občutkov, ampak imajo tudi povsem praktičen namen. Polagajo jih dojenčkom na vrat in glavo, da jih lovke spominjajo na popkovnico, sami pa se jih z ročicami dotikajo in jih vlečejo, s tem pa manj vlečejo cevke, na katere so priključeni. Kvačkane hobotnice zato ustvarjalke izdelajo po natančnih navodilih.
Projekt poteka v sodelovanju z Društvom za pomoč prezgodaj rojenim otrokom, kjer se tudi zbirajo sredstva, vodja je Renata Lovrak, idejna vodja Mihela Vajda Ščap. Zasnovan je enkratno, kar pomeni, da bi aprila radi obdarili od 25 do 30 mamic in nedonošenčkov, kolikor jih je običajno v ljubljanski porodnišnici v enem mesecu. Če bodo zbrali več sredstev, bodo akcijo nadaljevali in mogoče lahko postane celo stalnica. Strošek materiala in šivanja enega kompleta je 70 evrov, vsi preostali pri projektu sodelujejo brezplačno.
Ozaveščajo javnost
Dobrodelna akcija nosi tudi sporočilo ozaveščanja javnosti, zato je Mihela pripravljena zanjo deliti v javnosti svojo osebno zgodbo, torej izpostaviti sebe in otroka.
»Upam, da ko bo Maks odrasel, bo razumel dobronamernost te akcije. V njej res ne gre za zbiranje sredstev za neke naprave, s katerimi bi reševali življenja, pa vendar gre za to, da mamicam polepšamo vsaj en dan v porodnišnici. Želimo tudi ljudi spomniti na to, da je med nami veliko nedonošenčkov,« še pove Mihela Vajda Ščap.
Nekoč je veljalo, da bo z otroki, ki se rodijo prezgodaj, marsikaj narobe, in tega prepričanja se v družbi nismo povsem otresli še danes, pa čeprav ti otroci postanejo čez kratek čas povsem enaki svojim vrstnikom, razen v primerih, ko gre za druge težave.
Zbirajo sredstva
Projekt Hobotnica Minimaks poteka v sodelovanju z Društvom za pomoč prezgodaj rojenim otrokom, kjer se tudi zbirajo sredstva. Številka transakcijskega računa je SI56 02014-0050993640.