Na strokovnem posvetu so sodelovali strokovnjaki z več ministrstev, policije ter Olimpijskega komiteja Slovenije, Nogometne zveze Slovenije in mariborske Fakultete za varnostne vede. Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je dejal, da je v veliko primerih policija prva seznanjena z nasilnim dogajanjem na športni prireditvi. Policija pa ni edini organ, ki se ukvarja s preprečevanjem in zatiranjem kriminalitete na tem področju, zato je pomembno medinstitucionalno sodelovanje različnih državnih organov in nevladnih organizacij ter drugih pomembnih deležnikov družbe.
Posvet je vodil vršilec dolžnosti generalnega direktorja Direktorata za policijo in druge varnostne naloge Darijo Levačič in po koncu poudaril, da so se udeleženci strinjali, da je obravnava nasilja na športnih prireditvah skupna in prednostna naloga, rešitve za njegovo odpravo pa so preventivnega in ozaveščevalnega kot tudi kaznovalnega značaja. "Naš skupni cilj je doseči ničelno toleranco do nasilja na športnih prireditvah," je zagotovil in dodal, da k nasilju na športnih prireditvah vodijo dejanja, s katerimi želijo posamezniki in navijači pridobiti pozornost sovrstnikov in se tako povzpeti višje na lestvici v navijaški skupini ali pa se preprosto odzovejo na nasprotno navijaško skupino. Posebej ranljiva skupina so mladi.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
V notranjem in strokovnem usklajevanju je novela zakona o nalogah in pooblastilih policije, s katero se širijo pristojnosti policije na področju nasilja na športnih prireditvah. Sprejeta bo predvidoma konec leta.
Kakšne so predlagane rešitve?
Ena od njih je podaljšanje prepovedi udeležbe na športnih prireditvah z dosedanjih dveh na deset let. Ta prepoved bo po novem zajemala tudi prepoved približevanja športnemu objektu. Prav tako se bo zvišala globa za kršitev ukrepa prepovedi udeležbe na športnih prireditvah, z dosedanjega minimuma 300 evrov na 800 evrov in z dosedanjega maksimuma 800 evrov na 500 evrov. "Zalotenost pri storitvi prekrška širimo na prekrške iz zakona, ki ureja eksplozive in pirotehnična sredstva," je naslednji.
Na posvetu so še dejali, da se pripravljajo tudi spremembe zakona o varstvu javnega reda in miru, ministrstvu za pravosodje je bil poslan predlog glede ustrezne ureditve kazenske zakonodaje, ki se nanaša na huliganstvo na nogometnih tekmah. Prav tako se z nasiljem na športnih prireditvah ukvarja delovna skupina vlade za preučitev stanja učinkovitosti obravnave primerov vseh vrst nasilja, ki jo vodi državna sekretarka Helga Dobrin.