vestnik

Za raztros pepela na soboškem pokopališču možni dve lokaciji

Timotej Milanov, 24. 8. 2020
Timotej Milanov
Ena od predvidenih lokacij za raztros pepela je tudi na območju ploščadi za spominske slovesnosti, ki jo danes po besedah arhitekta Iztoka Zrinskega uporabljajo ravno nasprotno, kot je predvideno. Foto Timotej Milanov
Aktualno

Mestna občina Murska Sobota še letos načrtuje ureditev prostora za raztros pepela, ena od možnih lokacij je ploščad za spominske slovesnosti sredi pokopališča

Mestna občina Murska Sobota je več izvajalcem poslala povpraševanje za izdelavo idejne zasnove ter projektne dokumentacije za ureditev prostora za raztros pepela na soboškem pokopališču. S tem želijo dokončno rešiti vprašanje ureditve tovrstnega prostora, ki ga občani že dolgo želijo. Danes sicer obstaja možnost raztrosa pepela v reko Muro na območju broda pri Krogu. Občina od projektantov želi, da pripravijo dve različici možne umestitve mesta za raztros pepela na območju pokopališča. Prva možnost je predvidena v skrajnem jugovzhodnem delu pokopališča, na območju med žarnim zidom in mrliško vežico. Druga možnost je na območju ploščadi v osrednjem delu pokopališča, kjer danes izvajajo tudi različne javne spominske slovesnosti.

pokopališče
Timotej Milanov
Zahodna stran pokopališča, kjer bi morali zgraditi nov objekt za pogrebno službo, ostaja neurejena z gramoznim dovozom in parkiriščem. Foto Timotej Milanov

Občina želi prostor za raztros urediti tako, da bo čim bolj primeren za tovrstne obrede, so zapisali v povpraševanju izvajalcem. Urejen bo tudi vstop na omenjeno območje s spominsko tablo, na kateri bodo imena pokojnih. K izdelavi zasnove je občina povabila tudi arhitekta Iztoka Zrinskega, ki pa se ne strinja s predlaganimi možnostmi ureditve tega prostora. Kot pravi, je prostor za raztros navadno urejen na nekoliko odmaknjenem mestu v naravnem okolju ali pa na pokopališču ob predpostavki, da je tam za ta namen na voljo večji prostor. V mestni občini bi lahko po njegovem mnenju našli ustrezen prostor v rakičanskem parku ali kakšnem drugem pogozdenem območju na robu mesta. »Kompromisno bi ga lahko še nekako z veliko občutka za pieteto pokojnika umestili ob vzhodni strani mrliške vežice. Nikakor pa ni primeren premajhen prostor na lokaciji, kjer je nekoč stala Novakova mrliška vežica, ki jo je kot spomin na objekt nadomestil obredni plato za komemoracije in maše.«

Žarni zid bo kmalu poln

V obstoječem žarnem zidu na vzhodnem robu pokopališča je zapolnjenih že večina žarnih niš, zato se poraja vprašanje, kdaj in kako se bo občina lotila širitve žarnega zidu. V mestni upravi pravijo, da so trenutno prav tako v fazi naročanja in priprave projektne dokumentacije za ureditev dodatnih mest za žare, predvidevajo gradnjo dodatnega žarnega zidu na jugovzhodni strani pokopališča, od Čopove ulice od mrliške vežice. Do gradnje naj bi prišlo v naslednjih letih, pojasnjujejo.

Zrinski, ki je kot arhitekt načrtoval soboško mrliško vežico in tudi omenjeno ploščad, pravi, da te danes ne znajo pravilno uporabljati. Ob vsakoletnih komemoracijah namreč nastopajoči stojijo na zahodni strani ploščadi, kar je po besedah Zrinskega ravno nasprotno od tega, kot je bilo predvideno. Na vzhodni strani ploščadi je ob postavljenih klopeh celo črna plošča, ki označuje provizoričen oder, na katerem naj bi stal govorec. V mestni upravi pojasnjujejo, da bodo do konca meseca podpisali pogodbo z izbranim izvajalcem. Nato bodo predvidoma v sredini septembra z načrtovanimi ureditvami seznanili mestne četrti, ki bodo lahko dale pripombe in predloge. »Takoj po pridobitvi projektne dokumentacije se bo mestna občina lotila izvedbe prostora za raztros pepela, kajti v finančnem smislu ne gre za veliko investicijo, ampak bolj za urbane pokopališke ureditve. V proračunu za letošnje leto imamo predvidena sredstva za ta namen, računamo, da bo prostor urejen do konca leta,« pravijo.

pokopališče
Timotej Milanov
Žarni zid na soboškem pokopališču bo kmalu poln, zato mora občina razmišljati o gradnji novega. Foto Timotej Milanov

Objekta za pogrebno službo ne bo

Medtem še vedno ni zgrajena nova stavba za pogrebno službo. Ta že od gradnje podvoza v Panonski ulici leta 2015, ki je zahtevala rušitev dotedanje stavbe te službe, domuje v zabojnikih ob mrliški vežici. Območje na zahodni strani pokopališča ob železniški progi, kjer bi morali po nekdanjih načrtih že zgraditi stavbo za ta namen, ostaja neugledno z gramoznim dovozom in parkiriščem. Projekt pa je že več let pripravljen, še več, gradbeno dovoljenje zanj je bilo izdano že leta 2012, prav tako so naredili dve vrtini za toplotni črpalki, s katerima bi ga ogrevali. V mestni upravi pojasnjujejo, da trenutno ne načrtujejo izvedbe te investicije na območju pokopališča, saj javno podjetje Komunala pogrebno dejavnost in z njo povezane investicije v prihodnje načrtuje na sedežu podjetja v Kopališki ulici. V tem primeru se bo morala občina drugače lotiti ureditve zahodnega dela pokopališča. Direktor Komunale Štefan Cigan pravi, da bo morala odločitev o tem sprejeti občina, osebno pa meni, da bi bilo najbolj smotrno tudi to stran urediti z gradnjo novega žarnega zidu, ki ga bodo v prihodnosti potrebovali.  

pokopalisce vestnik