Letošnji teden mobilnosti izpostavlja vpliv epidemije covida-19 na javno življenje in promet v mestih ter pozitiven vpliv trajnostne mobilnosti na naše zdravje, so zapisali na ministrstvu za infrastrukturo. Aktivna mobilnost je v času epidemije po njihovih navedbah pripomogla k krepitvi duševnega in telesnega zdravja. "S tega vidika je bila ta izkušnja tudi priložnost za premislek o tem, v kakšnih mestih si želimo živeti," so zapisali.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuStorilci vlomili v poslovni prostor, policisti odkrili ukradeno vozilo
Pomurski policisti so v preteklem dnevu obravnavali šest prometnih nesreč z materialno škodo, sedem kaznivih dejanj, tri kršitve javnega reda in miru, tri povoženja divjadi, delovno nezgodo ter dve poškodbi vozil na parkiriščih.
Številna evropska in slovenska mesta so zaprtja in omejitve zaradi obvladovanja epidemije izkoristila za zmanjšanje prometa v mestih. V tem času so, kot so izpostavili na ministrstvu, izvedla trajne ali začasne ukrepe s področja trajnostne mobilnosti, s katerimi so izboljšala kakovost zraka v mestih, zmanjšala gnečo in hrup, izboljšala so infrastrukturo za pešce in kolesarje ter uvedla varnostne ukrepe proti covidu-19 v javnem prevozu. Aktivnosti občin, ki uvajajo trajne spremembe, je pred letošnjim tednom mobilnosti pozdravil tudi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. "Kakovostne preureditve prometnih površin, ki dajejo prednost ranljivim udeležencem v prometu, kot so pešci in kolesarji, so tiste, ki zares štejejo. To so ukrepi, ki nam omogočajo, da se udobno in varno premikamo na trajnosten način," je sporočil.
Kljub nepredvidljivim okoliščinam in omejitvam zaradi epidemije covida-19 se je pozivu tedna mobilnosti odzvalo rekordnih 84 občin po vsej Sloveniji. Do 22. septembra z različnimi aktivnostmi spodbujale občane in obiskovalce k trajnostnim in aktivnim oblikam mobilnosti. Marsikateri kraji bodo dele svojih središč zaprli za motorni promet in javni prostor namenili najrazličnejšim aktivnostim, na primer že tradicionalnim akcijam Dan brez avtomobila, Park(irni) dan ali Pešbus za aktivno pot v šolo. Pridružile se jim bodo delavnice za šolarje in starejše, promocija aktivnega prihoda v službo, delavnice servisiranja koles, pohodi in kolesarski izleti.
Osrednji dogodek ob 20-letnici Evropskega tedna mobilnosti bo v danes na Ljubljanskem gradu, ko bodo podelili priznanja vsem sedmim občinam, ki letos sodelujejo že dvajsetič. To so mestne občine Celje, Koper, Ljubljana, Maribor, Murska Sobota, Nova Gorica in Občina Gornja Radgona.