Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje (URSZR) z Gasilsko zvezo Slovenije, Združenjem slovenskih poklicnih gasilcev in Slovenskim združenjem za požarno varnost oktobra ozavešča prebivalce o pomenu požarne varnosti. Letos bo pozornost posvečena preprečevanju požarov v domačem okolju, posebej varnosti pri sončnih elektrarnah, aktivnosti, s katerimi bodo prebivalce spodbujali k razmisleku o varnosti v njihovem domu, mogočih vzrokih za požare, preventivnih ukrepih ter pravilnem ravnanju ob požaru, pa bodo potekale s sloganom Požarna varnost - bodi pripravljen, bodi varen. Kot je povedal Leon Behin, generalni direktor URSZR, je preventiva ključna za varnost posameznikov in družbe, saj so požari najpogostejše nesreče.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Letošnji mesec požarne varnosti bodo organizatorji akcije zaznamovali tudi z oglaševanjem na avtobusih, posebno pozornost pa namenjajo tudi osebam s posebnimi potrebami, saj so vsebine prilagojene gluhim, slepim in slabovidnim. Ciljna skupina so tudi mladi in otroci, še posebej v vrtcih.
Oktobra bodo gasilska društva odprla tudi svoje gasilske domove, gasilci bodo obiskovali vrtce in šole ter ozaveščali mlade in starejše o varnostnih ukrepih. "Vsak posameznik lahko prispeva k preprečevanju požarov in nesreč nasploh," je povedal Zvonko Glažar, poveljnik Gasilske zveze Slovenije. Dodal je, da gasilci zaznavajo velike možnosti širjenja preventive ob morebitni vključitvi v splošni slovenski izobraževalni sistem, tako bi gasilske vrednote gojili že pri najmlajših.
S požarno in gasilsko preventivo ter z ozaveščanjem prebivalcev se ukvarjajo poklicni gasilci, ravno hitro in organizirano ukrepanje ob začetnem požaru je ključnega pomena. Tako bodo tudi poklicne gasilske enote oktobra organizirale dneve odprtih vrat, kjer bodo s prikazanimi vajami prikazale gašenje in omogočile obiskovalcem preizkus v začetnem gašenju.
Pri slovenskem združenju za požarno varnost še vedno opažajo stara požarna tveganja, najpogosteje so povezana s stanovanjskimi in poslovnimi stavbami, zlasti ob začetku kurilne sezone, ko je pomembna skrb za čiščenje kurilnih naprav in požarno preventivo. Pomembno tveganje pomenijo tudi litij-ionske baterije, ki se uporabljajo v napravah za mikromobilnost in v hranilnih energije. Te baterije namreč lahko povzročijo požare in celo eksplozije, kar postaja vse večja skrb.