Kot so sporočili, so se na pogrebu izumrlih vrst zbrali, da bi pritegnili pozornost k začetku velikega izumrtja, katerega gonilo je predvsem človeštvo, ki s trenutnim družbenim sistemom potiska zemeljske ekosisteme onkraj zmogljivosti, ki še omogočajo življenje. "Ljudje predstavljamo zgolj 0,01 % biomase na Zemlji, a po zaslugi našega trenutnega nevzdržnega politično ekonomskega sistema vrste izumirajo vsaj 10 do 1000-krat hitreje kot v zadnjih milijonih let," pravijo in dodajajo, da približno milijonu vrst grozi izumrtje.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuŠe ena zanesljiva zmaga nogometašic Mure, ki so po 13. krogu stoodstotne
Nogometašice Mure None so tudi po 13. krogu ženske lige Triglav stoodstotne. Branilke naslova tokrat niso imele težav v gosteh pri zadnjeuvrščeni ekipi, Gažon Le-Log so ugnale z 10:0. Njihove prve zasledovalke iz Olimpije, ki zaostajajo za tri točke, so doma z 9:0 odpravile Aluminij.
"Od leta 1970 so se populacije vretenčarjev zmanjšale za 60 % in v zadnjih 30 letih je v Evropi skupna masa žuželk upadla za 75 %. Ker so znotraj našega ekosistema vse vrste inherentno povezane, so in bodo še močneje izgube vrst vodile v drastične spremembe v naravi in v nam poznanem okolju," opozarjajo. Mladi kot nujen del procesa obnavljanja narave in zagotovitve bolj sonaravnega bivanja v Sloveniji od slovenske vlade želijo, da sprejme ukrepe za prehod v sonaravno kmetijstvo ter pospešen prehod na večinoma rastlinsko, ekološko, čim bolj lokalno in polnovredno prehrano. Druga zahteva pa se navezuje na ustavitev trenutnega in nadaljnjega slabljenja Zakona o ohranjanju narave ter njegovega doslednega in strokovnega izvajanja, s ciljem preprečitve v človeški zgodovini še nevidenega upadanja populacij, izumiranja vrst in izgube biodiverzitete.
Na dogodku je spregovoril Tom Turk z ljubljanske Biotehniške fakultete, ki je med drugim povedal: "Ko bomo spet znali prepoznati vrednost kosca in barjanskega okarčka na Ljubljanskem barju, lepoto močvirskih sklednic in črnih štorkelj v mrtvicah Mure, bobra v Beli krajini in vidre na Goričkem ter tudi vlogo medveda in volka v slovenskih gozdovih, morda ne bo potrebno že ob naslednji podobni priložnosti nagovor zaključiti s pogrebno "Slava njihovemu spominu!", ampak bomo lahko optimistično zaklicali: Naj živijo!"