Mladi moderatorji so že v petek na terenu na prireditvah po Sloveniji nagovarjali mlade voznike k odgovorni in trezni vožnji. Danes so to naredili na Soboških dnevih. Prvi dan dvodnevne akcije Čista nula, čista vest so nagovorili preko 1.000 obiskovalcev, večinoma mlajših od 30 let. "Med njimi je bila več kot tretjina voznikov, ki so sodelovali v naši akciji in opravili preizkus alkoholiziranosti," je pojasnila Anja Žurga iz Zavoda Varna pot.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Rezultati so pokazali, da je 64,9 odstotkov voznikov domov odšlo s čisto nulo in čisto vestjo. Dodatnih 25,9 odstotkov pa je napihalo pod mejo dovoljenih 0,24 mg/l alkohola. 9,2 odstotkov voznikov, ki so napihali čez dovoljeno mejo, je imelo povprečno 0,36 mg/l alkohola.
Največ med vsemi vozniki je napihal voznik iz Velenja, ki je imel v krvi 0,47 mg/l alkohola.
"Z akcijo nadaljujemo danes, ko bomo z mobilnimi patruljami v Ljubljani, Murski Soboti, Mokronogu, Dolskem in Blagovici. Na deklarativni ravni se vsi strinjamo, da podpiramo zmanjševanje najhujših posledic prometnih nesreč in poziv k uresničevanju vizije nič," je še dejala Anja Žurga.
V vsakdanjem življenju se namreč vizije nil največkrat zavemo šele, ko je nekdo od naših najbližjih nepričakovano udeležen v hujši prometni nesreči, še vedno pa velja, da je več kot tretjina najhujših prometnih nesreč povezanih z alkoholom in drugimi prepovedanimi substancami.