Zdravniki in zobozdravniki Zdravstvenega doma Gornja Radgona v javnem pismu seznanjajo javnost o skrb vzbujajoči kadrovski situaciji v javnem zavodu. Izpostavljajo pomanjkanje osebja na področju družinske medicine, pediatrije ter še v drugih dejavnostih, kar vse zmanjšuje dostop bolnikov do zdravstvenih storitev že tudi brez odpovedi soglasij za nadurno delo. V pismu zdravniki in zobozdravniki pozivajo vodstvo zavoda, ustanovitelje in vlado k nujnemu ukrepanju ter izboljšanju delovnih pogojev, saj se z dodatnimi obremenitvami delavcev problem ne da rešiti. Odločne ukrepe je treba sprejeti še preden bo prepozno, še pozivajo zdravniki in zobozdravniki.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuStorilci vlomili v poslovni prostor, policisti odkrili ukradeno vozilo
Pomurski policisti so v preteklem dnevu obravnavali šest prometnih nesreč z materialno škodo, sedem kaznivih dejanj, tri kršitve javnega reda in miru, tri povoženja divjadi, delovno nezgodo ter dve poškodbi vozil na parkiriščih.
Ob pomanjkanju zdravnikov pa se vodstvo ZD Gornja Radgona zdaj sooča še z okrnjenim delom zdravnikov zaradi stavke, kar vse že občutijo tudi pacienti. Prav tako so vsi, razen enega zdravniki, umaknili soglasje za nadurno delo. Vse to otežuje organizacijo dela, tako da že sedaj nočno prisotnost zdravnika v prostorih gornjeradgonskega zdravstvenega doma zagotavljajo v 90 odstotkih s pomočjo zunanjih zdravnikov, ki prihajajo iz drugih javnih zavodov ali z zasebniki.
Vodstvo javnega zavoda išče rešitve, med drugim preverja pri občinah soustanoviteljicah ter na zdravstvenem ministrstvu možnost, da bi ukinili prisotnosti zdravnika v nočnem času, bolnikom pa bi se nudila nujna medicinska pomoč v sklopu delovanja urgentnega centra pri bolnišnici. Na tak način bi namreč lahko zagotovili prisotnost zdravnikov v dnevnem času.
Kot je znano je ministrstvo za zdravstvo pred dnevi javnim zavodom, ki imajo zaradi umaknjenih soglasij zdravnikov za nadurno delo težave pri organizaciji dela, predlagalo več ukrepov, med drugim dogovor s katerim od sosednjih javnih zavodov o lokaciji skupnega dežurnega mesta, kjer bo zagotovljena stalna prisotnost zdravnika.
"Pomanjkanja zdravnikov je tematika stara več let in gre za problem na državni ravni. Občine kot ustanoviteljice oziroma soustanoviteljice javnih zdravstvenih zavodov - zdravstvenih domov pri tem nimamo nekih instrumentov, da bi na to stanje lahko vplivale," na novinarsko vprašanje o stališču občin do kadrovskih težav in stavke zdravnikov v zdravstvenem domu odgovarja županja občine Gornja Radgona Urška Mauko Tuš. Z ostalih občin odziva še nismo prejeli. Ob tem županja dodaja, da na občini razumejo problematiko stavkajočih zdravnikov in so zaskrbljeni zaradi posledic, ki zaradi tega nastajajo v zdravstvenem domu, vendar pacienti teh ne bi smeli občutiti. "Pacienti ne bi smeli bistveno občutiti posledic stavke zdravnikov in stavka zdravnikov ne bi smela vplivati na zagotavljanje zdravstvenih storitev na primarni ravni na območju štirih občin soustanoviteljic javnega zavoda Zdravstveni dom Gornja Radgona," še podčrtuje županja. Občina tudi ni naklonjena ukinjanju prisotnosti zdravnika v nočnem času v prostorih zdravstvenega doma, saj bi to pomenilo poslabšanje zagotavljanja nujnih zdravstvenih storitev na območju štirih občin soustanoviteljic javnega zavoda. Ob Gornji Radgoni so to še občine Sveti Jurij ob Ščavnici, Apače in Radenci.
"Pričakujemo, da vodstvo zdravstvenega doma išče rešitve za zagotavljanje potrebnih kadrovskih resursov in skuša z organizacijo dela zagotavljati izvajanje storitev zdravstvenega doma v predpisanem obsegu," še sporoča gornjeradgonska županja.
Pismo zdravnikov Zdravstvenega doma Gornja Radgona objavljamo v celoti:
Spoštovani!
Podpisani zdravnice in zdravniki Zdravstvenega doma Gornja Radgona želimo seznaniti javnost z zaskrbljujočo kadrovsko situacijo, predvsem na področju družinske medicine in pediatrije, ki bo, ne glede na stavko, vplivala na dostop do zdravstvenih storitev v omenjenem zavodu.
Zdravniki družinske medicine v ZD Gornja Radgona niso zadolženi le za delovanje ambulant družinske medicine, temveč skrbijo tudi za delovanje neprekinjenega zdravstvenega varstva (NZV) in nujne medicinske pomoči (NMP).
Zavod razpolaga le s tremi specialisti družinske medicine, ki so po zakonu dolžni zagotavljati poleg pokrivanja ambulant še nujno medicinsko pomoč. Od treh sta zgolj dva dolžna zagotavljati neprekinjeno zdravstveno varstvo. Tretja je mlada mamica, ki ji po zakonu ni treba delati nadur, vendar zaradi solidarnosti do kolegov to vseeno počne v okviru svojih razumljivo omejenih zmožnosti. Na srečo sta v zavodu trenutno še na voljo dve specializantki družinske medicine, kateri sta prevzeli glavnino nadomeščanja v ambulanti zdravnice, ki se je odločila za odhod v tujino (pokriva le ambulanto enkrat tedensko) in zdravnice, ki je na porodniškem dopustu. Specializantki zagotavljata seveda tudi NMP, vendar se bo to kmalu spremenilo, saj morata na kroženje v sklopu specializacije. Nekaj pomoči pride še od treh starejših zdravnikov, ki pa jim po zakonu ni treba več pokrivati NMP in zagotavljati NZV.
Več kot očitno je torej, da takšna kadrovska zasedba, ki bo kmalu okrnjena zaradi odhoda specializantk na kroženje in odpovedi delovnega razmerja mlajšega specialista družinske medicine, tudi brez odpovedi soglasij za nadurno delo, nikakor ne vzdrži bremena, ki ga prinaša neprekinjeno zdravstveno varstvo in zagotavljanje nujne medicinske pomoči.
Ambulante družinske medicine, ki morajo biti po pogodbi z ZZZS dostopne 40 ur na teden in so primarno delovišče omenjenih zdravnikov so tako vedno bolj zgolj črka na papirju. Ne zaradi krivde zdravnikov, umika soglasij za delo preko zakonsko določenih nadur ali zaradi stavke!
Na pediatriji je stanje podobno, saj po upokojitvi pediatrinje ostajata zgolj dve pediatrinji, ki sedaj opravljata delo za tri in se v času respiratornih obolenj izjemno trudita, da v svojem rednem delovnem času obravnavata čim več otrok in s tem razbremenita kolege na družinski medicini, ki opravljajo NZV in NMP na terenu čez teden, Poleg svojih pacientov in nujnih primerov morajo pregledati vmes še bolne otroke, kar pa nedvomno bolje obvlada pediater!
Opisana situacija, ki je v zavodu trenutno daleč najbolj pereča na družinski medicini, na videz nekoliko manj na pediatriji, vključuje še pomanjkanje kadrov v stomatologiji, ginekologiji, medicini dela, prometa in športa.
Zdravniška stavka ni kriva za težave, ki se v ZD Gornja Radgona tragično stopnjujejo. Bistvo težav je pomanjkanje zdravniškega kadra, ki se z vsakim odhodom zdravnika, nezadovoljnega z delovnimi razmerami, še poglobi.
Zakaj v zavodu ni kadra in zakaj ta posledično še hitreje odhaja, sta vprašanji, na katera mora odgovoriti vodstvo zavoda, ustanovitelji in končno tudi vlada.
Dejstvo je, da se pomanjkanje kadra v civiliziranem svetu ne rešuje z dodatnimi obremenitvami že tako prekomerno obremenjenih delavcev, katerim se potem še javno očita zaslužke iz naslova vsiljenih nadur! Odpovedi delovnega razmerja so skrajna rešitev za sestop iz te nore spirale, ki delavcu onemogoča normalno življenje.
Kljub opisanim hudim kadrovskim težavam po najboljših močeh še naprej delujemo v skladu s stroko. Ni pa več dolgo do takrat, ko bo resno okrnjen dostopa do zdravstvenih storitev v zavodu. Župane občin ustanoviteljic go. Urško Mauko Tuš, g. Romana Leljaka, g. Andreja Vrzela, direktorja občinske uprave občine Gornja Radgona g. Vladimirja Mauka in direktorico občinske uprave Apače mag. Severin Sobočan smo že pozvali, da naredijo vse, kar je v njihovi moči, da se pogoji dela v ZD Gornja Radgona izboljšajo a pravijo, da tega ne morejo storiti. Pozivamo jih, da razmislijo še enkrat. Preden bo prepozno.
Zdravniki in zobozdravniki Zdravstvenega doma Gornja Radgona