Vse občine ustanoviteljice javnega zavoda Zdravstveni dom Gornja Radgona so na občinskih svetih obravnavale podelitev soglasja aktualni vršilki dolžnosti direktorja Nataši Osterc Kranjec za štiriletni direktorski mandat. Spomnimo, da je Osterc Kranjčeva pred tem dobila večinsko podporo v svetu zavoda, saj so se zanjo odločili predstavniki delavcev, zdravnikov in zavarovancev kakor tudi predstavniki občin Gornja Radgona, Apače in Sveti Jurij ob Ščavnici. Le radenska predstavnica Mojca Marovič je podporo namenila Miranu Forjaniču, ki se je ob vršilki dolžnosti in Janiti Stanko potegoval za direktorski stolček v gornjeradgonskem zdravstvenem domu. Ker pa izbor sveta zavoda očitno občinam ustanoviteljicam ni bil po godu, ki morajo v skladu z ustanovnimi akti javnega zavoda podati soglasje k imenovanju direktorja, se je pričakovano zapletlo.
Farsa v Radencih
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
Najprej so podelitev soglasja obravnavali v radenskem občinskem svetu, kjer so štirje svetniki bili za, ostali pa so se vzdržali. Župan Roman Leljak je izid interpretiral na način, da soglasje ni bilo podano, o tem tudi že pisno obvestil zdravstveni dom, a se je hudo uštel. V skladu s poslovnikom radenskega občinskega sveta je namreč odločitev sprejeta, če se je »večina članov sveta, ki so glasovali, izrekla 'za' njen sprejem oziroma če je 'za' sprejem glasovalo toliko članov, kot to za posamezno odločitev določa zakon«. Glede na to, da so glasovali le štirje in so bili vsi za, je bilo soglasje k imenovanju Osterc Kranjčeve s strani radenskega občinskega sveta seveda podano. Še bolj bizarno je bilo dogajanje, ki je sledilo, ko je Leljak spoznal svojo zmoto. Hitro je namreč sklical dopisno sejo, na kateri so najprej izglasovali ponovitev glasovanja, nato pa naslednji dan še eno dopisno sejo, na kateri so ponovno glasovanje tudi izvedli.
V drugo je koalicijski stroj popravil napako in zavrnil soglasje k imenovanju Osterc Kranjčeve. Zanimivo, da je pri zadevi vseskozi v sozvočju z županovo koalicijo deloval tudi svetnik Bogdan Leljak iz Gibanja Svoboda, ki predstavlja glavno politično opozicijo v drugem Leljakovem mandatu. Postopanje radenskega občinskega sveta kljub poskusu utemeljitve župana, da je do ponovnega glasovanja prišlo zaradi tega, ker ob spornem glasovanju ni preveril navzočnosti, pravno v vsakem primeru ne vzdrži. To nam je neposredno potrdil Roman Lavtar, dober poznavalec lokalne samouprave in dolgoletni vodja sektorja za lokalno samoupravo na ministrstvu za javno upravo. »Soglasje je bilo že izglasovano. O isti vsebini občinski svet ne sme glasovati dvakrat,« je jasen strokovnjak. Farsa v Radencih pa tako ali tako nima bistvenega pomena za usodo direktorskega mandata Osterc Kranjčeve.
Steyerju manever ni uspel
V občinah Apače in Sveti Jurij ob Ščavnici sta se namreč občinska sveta brez podobnih zapletov odločila, da soglasja k njenemu imenovanju ne podata. Ni pa uspel manever apaškega župana Andreja Steyerja, ki je skušal razrešiti neposlušno predstavnico v svetu zavoda Suzano Tropenauer in za nadomestno članico imenovati Andrejo Gosak. Občinski svet je bil glede tega na tajnem glasovanju razdeljen na pol. Edino soglasje, ki ga je dobila Osterc Kranjčeva, je bilo soglasje gornjeradgonskega občinskega sveta. Tudi tam so izvedli tajno glasovanje, v katerem se je 10 svetnikov izreklo za podelitev soglasja, osem jih je bilo proti. Glede na predhodne rdeče luči je bilo to podeljeno soglasje sicer nepomembno v procesu imenovanja direktorja, a vendarle predstavlja vsaj simbolno uteho za kandidatko, saj je Občina Gornja Radgona tudi največja ustanoviteljica javnega zavoda. Pri tem velja dodati, da izbranka sveta zavoda ni bila povabljena na sejo niti enega občinskega sveta ob obravnavi »usodne točke«.
Kaj sledi?
Postopek izbora direktorja se bo moral v prihodnjem letu, pred pretekom enoletnega vršenja dolžnosti direktorja Osterc Kranjčeve, ponoviti. Če v svetu zavoda ne pride do sprememb, pri čemer bo sila zanimivo videti, ali bo do poskusov menjave članov po zaušnici, ki jo je dobil Steyer, še prišlo, ni za pričakovati, da bi se ta glede morebitne vnovične kandidature Osterc Kranjčeve v drugo odločil drugače. Če tudi župani oziroma večina v občinskem svetu ne bo spremenila mnenja, pa bomo priča pat položaju. Podobnemu kot smo mu bili priča ob dolgotrajnem vršenju dolžnosti direktorja Ivana Zajca v javnem zavodu Pomurske lekarne. Do objave novega razpisa je vendarle še dolga pot in jasno je, da se bo do takrat v ozadju odvijala pravcata politična kuhinja, ki, kot kaže, presega tudi ustaljena medstrankarska razmerja.