Zdajšnja v. d. direktorja Zdravstvenega doma (ZD) Gornja Radgona Nataša Osterc Kranjec, ki ji je svet zavoda 17. septembra podelil mandat direktorice, ne bo dobila potrebnega soglasja vseh občin ustanoviteljic javnega zavoda. Na nedavni izredni seji radenskega občinskega sveta je namreč prišlo do prve zavrnitve. Župan Roman Leljak je pred glasovanjem svetnike seznanil, da so se župani vseh ustanoviteljic odločili naročiti revizijo poslovanja zdravstvenega doma v obdobju zadnjih štirih let zaradi domnevnih nepravilnosti. Revizija bo po njegovih besedah med drugim odgovorila na vprašanja o porabi presežka prihodkov nad odhodki v zdravstvenem domu in o izplačilih za nadure ter zunanje sodelavce. Glede izbire sveta zavoda med prijavljenimi kandidati pa je poudaril, da nekateri predstavniki občin niso glasovali po željah ustanovitelja. »Osebno si želim, da bi to ustanovo vodil nekdo, ki ni zaposlen v zdravstvenem domu in ni bil zraven, ko se je dogajalo vse to, kar se je dogajalo zadnja štiri leta,« je jasno izrazil svoja pričakovanja Leljak. Občinski svet je županovi želji sledil. Od 15 prisotnih so bili štirje za, preostali so se vzdržali in tako soglasje k imenovanju ni bilo izglasovano. »Kot sem obveščen, bodo tako glasovali tudi vsi drugi občinski sveti ustanoviteljic,« je izid glasovanja pospremil župan.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuAmandmaji za investicije v Pomurju gladko zavrnjeni: Kako so glasovali pomurski poslanci?
Državni zbor je potrdil proračuna za prihodnji dve leti, ob tem pa je bilo s strani opozicije vloženih več amandmajev, ki so se nanašali na projekte v Pomurju.
V Apačah so hrbet najprej obrnili predstavnici občine v svetu zavoda. Ta ni glasovala po pričakovanjih župana Andreja Steyerja oziroma po njegovih besedah ni glasovala v skladu z navodili vodstva občine. Spoštovanje tega ji je bilo dano kot jasno navodilo hkrati s sklepom o njenem imenovanju za zasedbo mesta članice sveta zavoda, je še jasen župan. Zato je komisiji za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja predlagal razrešitev oziroma zamenjavo predstavnice občine v svetu zavoda, kar je ta že tudi izvedla. Steyer še opozarja na evidentno navzkrižje interesov. »Predstavnica je hkrati zaposlena v zavodu in po njeni obrazložitvi glasu, za katero sem zaprosil, je to bilo tudi jasno izraženo: odločila je po osebni presoji in zastopala interese nekaterih zaposlenih, ne interesa ustanovitelja,« je pojasnil. V interesu ustanoviteljice bi bilo, da bi glasovala za Mirana Forjaniča, ki se je po odstopu nekaterih prijavljenih na razpis ob Osterc Kranjčevi predstavil v svetu zavoda kot direktorski kandidat. O podelitvi soglasja v tem tednu odločajo tudi gornjeradgonski svetniki ter Občina Sveti Jurij ob Ščavnici.
Dovolj je že en NE
Glede na ustanovne deleže v javnem zdravstvenem zavodu ima Občina Radenci v svetu zavoda 16,71 odstotka glasovalne moči, Gornja Radgona 28,60, Apače 12,09, Sveti Jurij ob Ščavnici 9,27, predstavniki zavarovancev, delavcev in zdravnikov pa po 11,11 odstotka. A ti deleži ne igrajo nobene vloge pri dajanju soglasij občin ustanoviteljic. Direktor namreč lahko zasede to mesto samo, če dobi soglasje vseh občin ustanoviteljic javnega zavoda. Ker je po odločitvi radenskega občinskega sveta že jasno, da Nataša Osterc Kranjec tega ne more dobiti, je lahko na vidiku zgolj objava novega razpisa za direktorsko mesto. To pa je spet v domeni sveta zavoda zdravstvenega doma.