vestnik

Zelena luč za cepljenje otrok s Pfizerjevim cepivom

STA, Vestnik, 25. 11. 2021
Jure Zauneker
Cepljenje, simbolična fotografija.
Aktualno

Evropska agencija za zdravila (Ema) je danes priporočila razširitev uporabe cepiva proti covidu-19 podjetij Pfizer/BioNTech na otroke, stare od pet do vključno enajst let.

Odmerek naj bi tako vseboval le 10 namesto običajnih 30 mikrogramov. Enako kot starejši pa naj bi ga tudi mlajši otroci prejeli z injekcijo ter dvakrat, in sicer v razmaku treh tednov.



Glavna študija pri otrocih, starih od 5 do 11 let, je pokazala, da je imunski odziv na nižjo, 10-mikrogramsko dozo cepiva v tej starostni skupini primerljiv z imunskim odzivom na večjo, 30-mikrogramsko dozo pri mladostnikih, starih od 16 do 25 let. Učinkovitost cepiva za preprečevanje simptomatskega covida-19 se je medtem v študiji, ki je zajela skoraj 2000 mlajših otrok, izkazala za 90,7-odstotno.

Najpogostejši neželeni stranski učinki cepiva v tej starostni skupini so podobni kot pri starejših in vključujejo bolečino okoli mesta cepljenja, bolečino v mišicah in mrzlica, a so praviloma blagi oziroma zmerni in minejo v nekaj dneh. Zato je pristojna komisija pri Emi sklenila, da prednosti cepiva Comirnaty pri mlajših otrocih odtehtajo tveganja, še posebej pri otrocih z drugimi boleznimi, pri katerih je verjetnost za hujši potek covida večja.

Države bodo odločile same



Ema bo zdaj svoje priporočilo posredovala naprej Evropski komisiji, ki bo nato izdala končno odločitev, a to je praviloma zgolj formalnost. Odločitev o tem, ali se bo cepljenje mlajših otrok nato dejansko začelo, pa ostaja v rokah posameznih držav.

Ema je doslej priporočila uporabo t. i. mRNA cepiv podjetij Pfizer/BioNTech in Moderna ter vektorskih cepiv podjetij AstraZeneca in Johnson & Johnson. Comirnaty je doslej prvo, ki ga je priporočila tudi za cepljenje otrok, mlajših od 12 let. Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa naj bi sicer v kratkem za to starostno skupino priporočila tudi cepivo Moderne.

Mlajši otroci sicer zelo redko zbolijo za hujšo obliko covida-19, a te možnosti tudi pri njih ni mogoče izključiti. Je pa res, da se zato pri njih drugače kot pri bolj rizičnih skupinah ocenjuje razmerje med prednostmi in tveganji cepljenja. Obenem so med mlajšimi otroki v tokratnem valu pandemije okužbe z novim koronavirusom pogosto širijo hitreje kot med ostalimi, saj so še edini, ki se proti covidu-19 doslej niso cepili.

eu cepivo koronavirus