Ustanovni člani Športnega kinološkega društva (ŠKD) Goričko so bili zanesenjaki, ki so verjeli, da jim bo uspelo približati ljudem tako imenovano pasjo šolo, hkrati so upali, da jim bo nekoč uspelo tudi v Pomurju ustanoviti enoto reševalnih psov, za kar bi potrebovali vsaj pet licenciranih vodnikov reševalnih psov. Želja o uspešnem delovanju društva se jim je uresničila, saj bodo letos zaznamovali trideset let delovanja, pred desetimi leti pa so ustanovili tudi svojo enoto reševalnih psov Goričko, a ni zaživela.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Dvakratni bis za zasedbo Silence v Murski Soboti
Tako kot decembra 2022 v Lendavi je občinstvo tudi v Gledališču Park v Murski Soboti na tokratnem koncertu skupine Silence dvakrat zahtevalo dodatek. In ga tudi dobilo.
»Leta 2011 smo štirje člani društva izkazali zanimanje za opravljanje izpita za vodnika reševalnih psov. Vsi štirje smo opravili teoretični del, jaz pa sem opravil še praktičnega in sem devet let aktivno pomagal v reševalnih akcijah drugih enot reševalnih psov po Sloveniji,« je povedal Vlado Škerlak, kinološki inštruktor in eden izmed ustanovnih članov društva. Kandidatov za opravljanje izpita za vodnika reševalnih psov je bilo takrat sicer veliko, vendar je za to potrebnega veliko časa, odrekanja in tudi denarja. Prizadevanje članov ŠKD Goričko za vzpostavitev pomurske enote reševalnih psov je nato zamrlo. Po desetih letih pa so ponovno korak bližje temu, da dobijo svojo enoto reševalnih psov, saj imajo kar deset kandidatov, ki opravljajo omenjeni izpit. Med njimi so tudi trije člani Mladinskega centra Prlekija (MCP), ki so teoretični del izpita opravili že lani. MCP je lani postal partner ŠKD Goričko, približno deset njihovih članov se s svojimi psi redno udeležuje treningov, ki jih ŠKD Goričko pripravlja na športnem poligonu v Sebeborcih.
Sodelujejo s policisti, gasilci in civilno zaščito
Najbližja enota reševalnih psov, ki poleg Štajerske pokriva tudi reševalne akcije v Pomurju, je v Celju. »Tudi sam sem hodil k njim na reševalne akcije, zato vem, da jim v nujnih primerih ni težko priti v naše konce. Vseeno pa bi bilo bolje imeti takšno enoto v Pomurju, saj bo sestavni del slovenskih sil zaščite in reševanja,« pravi Škerlak. Kandidati, ki opravljajo izpit, so zaradi epidemioloških razmer teorijo predelali na spletnih predavanjih, v normalnih okoliščinah pa bi se morali tri mesece vsak konec tedna udeležiti predavanj v Izobraževalnem centru za zaščito in reševanje na Igu. »Teorija je zelo dobra, saj da kandidatom veliko znanja, vendar je bolj kot to pomembno praktično usposabljanje. Kandidati se morajo udeležiti vsaj desetih vaj, ki potekajo po različnih krajih v Sloveniji, šele takrat lahko pristopijo h končnemu opravljanju izpita s svojimi psi. Teorija velja pet let, v tem času je treba opraviti tudi praktični del oziroma izšolati psa.«
Reševalni pes lahko postane vsak pes, ki izkaže voljo za iskanje in ni agresiven do drugih psov. Iskanje pogrešanih oseb z reševalnimi psi poteka na več načinov – kot prosto iskanje, iskanje na povodcu ter iskanje v ruševinah, vsa reševanja pa potekajo v sodelovanju s policisti, civilno zaščito in gasilci. »Policija prosi pristojno civilno zaščito za pomoč, ti nato kontaktirajo enoto reševalnih psov. Odpravimo se na zbirno mesto, kjer dobimo potrebne podatke, nato pa se začne iskanje. Po navadi je v eni skupini osem vodnikov s psi, ki morajo prečesati teren,« je pojasnil Škerlak, ki v ŠKD Goričko skrbi tudi za poučevanje vodnikov reševalnih psov, kolikor je v njegovi pristojnosti. »Če želimo imeti enoto reševalnih psov, bomo morali imeti tudi osebo, ki bo imela licenco za šolanje reševalnih psov, saj to izobraževanje poteka nekoliko drugače. Jaz imam trenutno samo licenco za učenje klasike v kinološkem društvu.«
Pes se uči vse življenje
Ko bodo razmere dopuščale, se bodo člani ŠKD Goričko ponovno sestajali vsako nedeljo na sebeborskem poligonu ter se tam s svojimi psi učili za osnovni tečaj oziroma tečaj poslušnosti. Ta je priprava na izpit A in B-Bh za vodnika in njegovega psa. Na osnovnem tečaju vodniki spoznavajo vaje, ki krepijo pozornost psa, pes pa se nauči osnov poslušnosti, opraviti mora odpoklic v različnih okoliščinah, hoditi mora ob nogi ter biti pripravljen na različne situacije v urbanem okolju in se nanje tudi ustrezno odzvati. Ko vodnik in pes opravita osnovni tečaj, lahko pristopita k opravljanju omenjenih izpitov A in B-Bh, kjer vodnik ob uspešnem zaključku pridobi naziv vodnik psa spremljevalca, pes pa pridobi naziv pes spremljevalec. »Vse je odvisno od vodnikov. Če imajo voljo in se tudi doma ukvarjajo s psom ter delajo vaje, ki jih učimo na poligonu, lahko psa osnov poslušnosti naučijo v treh mesecih,« pravi sogovornik. Dodaja, da se pes uči vse življenje, zato omejitev za vpis v pasjo šolo ni. »Vseeno pa je bolje, če začnemo psa učiti čim prej, saj se do sedmega meseca nauči največ,« je sklenil kinološki inštruktor.