Predlagateljica vpisa zeliščarstva v register nesnovne kulturne dediščine je bila etnologinja in zeliščarica Vlasta Mlakar, med 18 nosilci dediščine zeliščarstva pa je tudi biolog, zeliščar in permakulturni načrtovalec Lovro Vehovar s posestva Korina iz Dolnjih Slaveč.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Dvakratni bis za zasedbo Silence v Murski Soboti
Tako kot decembra 2022 v Lendavi je občinstvo tudi v Gledališču Park v Murski Soboti na tokratnem koncertu skupine Silence dvakrat zahtevalo dodatek. In ga tudi dobilo.
Zeliščarstvo, ki je bilo v register vpisano 21. decembra lani, kot sestavni del ljudskega znanja o rastlinskem svetu in ljudske medicine zajema znanja, prakse in veščine nabiranja, gojenja, predelave in uporabe rastlin v užitno-zdravilne in kozmetične namene za domače samozdravljenje in za prodajo. Prav tako predstavlja preplet tradicionalnega znanja in trajnostnega gospodarjenja z naravnimi viri, zeliščarji pa so pri tem posredovalci znanja, praks in vrednot o naravi in svetu ter pomembna duhovna vezi z izročilom tega starodavnega, a še živega znanja.
Dediščinska skupnost zeliščarjev je neformalna skupina zeliščaric in zeliščarjev iz različnih koncev Slovenije, ki so nosilci zeliščarstva kot žive nesnovne dediščine. Povezali so se v želji, da zaščitijo in ohranijo eno najstarejših oblik nesnovne dediščine, upajo pa, da je to le prvi korak k večji in boljši stanovski povezanosti. Zeliščarji, ki se z dejavnostjo ukvarjajo več kot deset let in svoje znanje predajajo naprej, se lahko na seznam naknadno vpišejo sami.