Projekt Living castle, Mreža »Živih« gradov je oblika trajnostnega turizma za ohranjanje in promocijo kulturne dediščine, ki se izvaja v okviru Interreg Slovenija-Hrvaška. Sodeluje osem partnerjev, eden od njih pa je tudi RIS Dvorec Rakičan. Glavno vodilo je osnovanje skupne blagovne znamke zveze gradov in dvorcev na tem območju, ki imajo skupno zgodovinsko pot. To bi naj prispevalo k boljši prepoznavnosti in promociji tega novega celostnega turističnega produkta, v katerem so poleg rakičanskega vključeni še gradovi na Ptuju, Celju, Varaždinu, Čakovcu, Velikem Taboru in Gornji Stubici. Posebno pozornost namenjajo iskanju rešitev, kako z malimi investicijami in sodobno IKT opremo dvorcem vdahniti življenje in obiskovalcem omogočiti boljšo izkušnjo in doživetje na gradovih. Celotni projekt je vreden 1,5 milijona evrov, dvorec Rakičan pa bo s tem projektom pridobil 261 tisoč evrov.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuZnanih je več podrobnosti o pretepu na soboški tržnici
Dve osebi sta iskali pomoč v regijski bolnišnici.
Gre za enega redkih projektov, ki še omogočajo investicije v infrastrukturo, saj jih je večina namenjena za vlaganje v mehke vsebine, pravi Celec. Plod tega je prenovljena večnamenska dvorana, ki je povsem na novo urejena z rekonstruiranimi štokaturami na stropu, karje bil zahteven projekt, tudi finančno, saj so prostori pod spomeniškim varstvom.
1001 kilometer in 41 gradov
RIS Dvorec Rakičan je kot vodilni partner vključen tudi v čezmejno cesto in projekt Castle Road, ki povezuje avstrijske, slovenske in po novem tudi hrvaške gradove, izvaja pa se v okviru čezmejnega programa Interreg V-A Slovenija Avstrija. Čezmejna cesta gradov se razteza na 1001 kilometrov in povezuje 41 gradov, dvorcev in obrambnih utrdb na območju jugovzhodne Avstrije, severovzhodne Slovenije in severu Hrvaške.
Zdaj je cesta gradov dobila tudi zemljevid, ki ponuja ideje za odkrivanje naravne in kulturne dediščine tega čezmejnega območja. Tu najdemo mogočne gradove in utrdbe, ki so skozi stoletja na vihravem mostišču med srednjo in jugovzhodno Evropo nudili zavetje tukajšnjemu prebivalstvu, pravijo. Na zemljevidu je zarisanih sedem poti za spoznavanje gradov in okolice z vso raznoliko ponudbo, ki jo omogočajo. Obiskovalci, pa naj bodo to družine, kulturni turisti ali večje skupine, pa lahko izbirajo med jahanjem grajskih konj, kolesarjenja, možnosti za različne športne aktivnosti, vožnjo s kočijo, pestro kulinariko, prenočevanjem v gradovih in še kaj. Pripravljajo tudi revijo, kjer bodo predstavljene zgodovine gradov in njihove zanimive zgodbe.