Slavnostna akademija je bila le eden od številnih dogodkov, s katerim soboška gimnaziji že celo leto obeležujejo svoj jubilej. Tokrat so spomnili, da so pred stoletjem ustanovili šolo, kjer je pouk potekal v slovenskem jeziku, in da je bilo v prvem šolskem letu vpisanih 33 dijakov iz Sobote in okolice. Kljub negotovim časom, ki so sledili, se je število dijakov povečevalo in danes jih je desetkrat več, kot jih je bilo vpisanih ob ustanovitvi šole.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuPo soboških ulicah se vozi avtomobil, odet v praznične lučke. Ste ga opazili?
Lastnik avtomobila pravi, da želi z lučkami slediti novodobnim trendom.
Zdajšnji ravnatelj Roman Činč je izpostavil pomen izobraževanja in pridobivanja znanj ter med drugim menil, pa se je v stotih letih zvrstilo mnogo stvari, ki so jih zapisali kronisti, bilo je veliko uspehov in dobrih rezultatov, veliko pa je tudi takih trenutkov, ki niso bili nikoli zabeleženi. Lahko da so bile pohvale, tudi kraje, kakšne krivice, ki so bistveno vplivali na kasnejše odločitve posameznikov in spreminjali uveljavljene klišeje.
Taka ustanova, kot je gimnazija, ni le izobraževalna ustanova, je veliko več, je tudi stičišče družbe nekega okolja, je ustanova, kjer potekajo intelektualni tokovi, kjer se krepi zavest in domoljubje, in je tista ustanova, ki v nekem okolju spodbuja napredek, je poudaril šolski minister Pikalo. »Ta gimnazija ni veliko dala le temu okolju, ampak tudi Sloveniji, Evropi in svetu.« Zaželel jim je, da v gimnaziji tako dobro delajo tudi v prihodnje ter da ostanejo steber in središče pomurskega intelektualnega življenja.
Slavnostni govornik Milan Kučan pa je orisal nemiren čas po prvi svetovni vojni, ko so se na novo risale meje na evropskem zemljevidu, ko so se Prekmurci združili z matičnim narodom in ko je Prekmurje stopilo v zavest Slovencev. V tistem času je vzniknila tudi ideja o lastni gimnaziji, na kateri so se izobraževali domači intelektualci.
Da je gimnazija zibelka prekmurskih intelektualcev je v svojem govoru izpostavil tudi Zoran Hoblaj, podžupan Mestne občine Murska Sobota ter dodal, da so mnogi med njimi danes ugledni znanstveniki, akademiki, gospodarstveniki in drugi uveljavljeni posamezniki.
V kulturnem programu so kot vokalisti, recitatorji, plesalci in inštrumentalisti nastopili dijaki gimnazije, ti pa so tudi interpretirali odlomke iz del uveljavljenih slovenskih pisateljic in pisateljev, nekoč učencev soboške gimnazije. Ob tej priložnosti je izšel obsežen zbornik z naslovom 100 let naše gimnazije, uredil pa ga je Marjan Kulčar.