Akcija Zlata ponev Pomurja, v kateri bomo izbrali najboljšo gostilno, je v polnem teku. Bralci Vestnika že predlagajo gostilne, kjer se dobro je in pije, časa za nove predloge pa je še nekaj, do 30. oktobra, prav tako se nabirajo glasovi za že nominirane gostilne.
Skratka, zanimanje je veliko, kar je samo dokaz več, da odlična kulinarika in dobra postrežba ljudem veliko pomeni.
Trenutno po že zbranih glasovih najbolje kaže gostilnama Mencinger iz Črešnjevec pri Gornji Radgoni in Zorko iz Borec pri Križevcih pri Ljutomeru ter bistroju Bunker iz Murske Sobote. Prvi dve sta gostilni z družinsko tradicijo in ponudbo domače ter sodobne hrane, bistro Bunker pa izstopa, ne le po dih jemajočem ambientu, ampak tudi po izbrani ponudbi hrane.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuČrno-beli pripravljeni na derbi z vodilnimi zmaji: "Ne bomo jih šparali," sporoča Drobne
Fazanerija bo sredi nedeljskega popoldneva prizorišče derbija med Muro in Olimpijo.
V Gostilno Mencinger, kjer ohranjajo tradicijo
Gostilna Mencinger ima dolgo tradicijo, saj je na tem mestu že vsaj 130 let, zdajšnja družina pa jo ima v lasti 90 let. Matej Štefanec je njen četrti gospodar, za gostinstvo pa ga je navdušila babica Marija, ki skupaj z njegovo mamo Danico še vedno jedem daje okus po tistem večnem receptu, da je treba kuhati s srcem. Matejev pokojni oče Stanko, ki je gostilno vodil dvajset let, je bil tisti, ki je tradicionalnim jedem dal sodobnejši pridih, stare in nove jedi z njihove ponudbe pa se zelo dobro dopolnjujejo in so odlična kombinacija gostinske ponudbe.
"Okusi tradicionalnih jedi so zapisani v nas, v naših genih, z njimi pa navdušujemo tudi tuje goste," je povedal Štefanec. Ena takšnih hišnih jedi z res dolgo tradicijo je kisla juha z želodčki, ki jo v tej gostilni pripravljajo vsaj sto let, novejša, s katero se ponašajo zdaj, pa je jagenjčkova zarebrnica s črno lečo in slanino, ovčjim sirom, popečeno rdečo čebulo in mareličnim chutneyem. V Gostilni Mencinger stremijo k temu, da je hrana sezonska in pripravljena iz surovin lokalnih dobaviteljev, pa tudi iz zelenjave in sadja iz domačega vrta ter začinjena z domačimi zelišči in dišavnicami.
Gostilna Zorko je odprta za vse
Dobro gostinsko ponudbo ustvarja predvsem delo s srcem, pove Dušan Zorko, ki gostilno z dolgo tradicijo vodi skupaj z ženo Nino, prevzel pa jo je po očetovi smrti leta 2010. Ekipo sestavlja deset dobrih sodelavcev, katerim se je sredi lanskega leta pridružil tudi Štefan Sraka, znan kuhar mlajše generacije z novimi pogledi ter svežimi idejami, kar se pozna pri ponudbi jedi. Sodobnim trendom poskušajo slediti tudi s pripravljanjem kulinaričnih večerov, ko v goste povabijo znane slovenske kuharje in se od njih tudi veliko naučijo, sodelujejo pa tudi na kulinaričnih prireditvah kot je Odprta kuhinja, Salon Traminca in Grossmannov festival.
Pripravljeni so postreči tudi večje število gostov na različnih lokacijah in ob različnih priložnostih ter slavjih, ter se enako skrbno posvetiti pripravi vsakodnevnih malic. "Še vedno pa ostajamo tradicionalna prleška gostilna, odprta za vsakega gosta," je poudaril Zorko.
Poleg dobre hrane gostilna Zorko slovi tudi po kasaških konjih, ki si jih gostje tudi lahko ogledajo. Prav tako se lahko sprehodijo do bližnjega doživljajskega parka.
V Bunker po gurmanski burger in svežino na krožniku
Lokal je najprej zaslovel po gurmanskih burgerjih in veliki ponudbi piva, potem pa so ugotovili, da je to premalo ter ponudbo hrane začeli dopolnjevati z novimi jedmi. Ustvarjanje neke nove jedi se pri njih začne tako, da se oprimejo ideje in potem pripravijo jed, ki jo okušajo vsi člani kolektiva ter še nekateri njihovi stalni gostje. Tako zberejo čim več mnenj, in šele, ko je jed pripravljena v "nulo" jo uvrstijo na jedilnik. "Prav zdaj imamo v pripravi nekaj jedi, s katerimi bomo osvežili naš jedilnik, vendar jih moramo še malo izpiliti," je povedal Igor Drvarič, lastnik lokala.
Surovine, ki jih uporabljajo za pripravo hrane, so lokalne, svežina hrane pa je tista, pri kateri bodo vztrajali še naprej. To pomeni, da sami lupijo krompir, pečejo kruh in sami pripravljajo omake, in da hrane ne pripravljajo vnaprej. Tudi tiste ne, ki jo imajo v svoji dnevni ponudbi. Instant zadev pri njih ne boste našli. "To svežino čutijo tudi naši gostje in nam to tudi povedo," je dejal Drvarič. S tako pripravljeno hrano namreč kažejo tudi odnos do ljudi, ki jo zaužijejo. Na tem sloni zaupanje in zato se njihovi gostje vračajo.
Z glasovanjem do nagrade
Oddajte svoj glas v akciji Zlata ponev in se potegujte za nagrado: svoj predlog za pomursko gostilno, kjer se resnično dobro je, oddajte do 30. oktobra na spletni strani https://zlataponev.vestnik.si/. Tam lahko pustite tudi glas za eno od že nominiranih gostiln, ki si po vašem mnenju zaslužijo finale. Med vsemi sodelujočimi bomo z žrebom podelili izjemno kakovosten komplet posode Emo.
Čas je za prijavo
Spomnimo, da bo tudi letos komisija pod vodstvom dr. Janeza Bogataja, etnologa, predavatelja in poznavalca slovenske kulinarike, izbrala gostilno, ki najbolj prepriča. Katera gostilna je najbolj priljubljena, bodo z glasovanjem odločali bralci, dobitnika Zlate ponve pa bo izbrala komisija. Kriteriji za izbor ostajajo enaki kot lani: dobra oziroma odlična ponudba jedi in pijač ter gostoljubje strežnega osebja, notranja in zunanja ureditev objekta, upoštevanje sodobnih trendov v gostinstvu, upoštevanje sezone pri sestavi jedilnega lista in podobno. Predvsem pa bo komisija iskala jedi, značilne za regijo.
Zlata ponev, ki jo bo podelil Vestnik, je lahko priložnost, tako za že uveljavljene gostilne in restavracije ter turistične kmetije, kot za tiste, ki si svojo pot proti vrhu šele utirajo. Najboljši si lahko utrdijo svoj položaj in dokažejo, da kakovost in inovativnost združujejo na dolgi rok, tisti iz druge skupine pa imajo s sodelovanjem priložnost še dodatno opozoriti nase in najdejo svoje mesto med najbolj vidnimi gostinci.