V času sejma Turizem in prosti čas v Ljubljani poteka vsako leto mednarodni festival Več znanja za več turizma, namenjen srednjim šolam. Dijakinje in dijaki izdelajo raziskovalne naloge, ki jih na turistični tržnici na sejmu predstavijo. Letos je bil namen, da dijaki pripravijo turistični produkt - turistični spominek.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuČrno-beli pripravljeni na derbi z vodilnimi zmaji: "Ne bomo jih šparali," sporoča Drobne
Fazanerija bo sredi nedeljskega popoldneva prizorišče derbija med Muro in Olimpijo.
Letos, na 16. festivalu, je sodelovalo 43 srednjih šol iz Slovenije in tujine; prišli so tudi dijaki iz Portugalske, Hrvaške, Srbije ter Bosne in Hercegovine. Na festivalu je kot vsako leto sodelovala tudi ekipa iz Ekonomske šole Murska Sobota, ki je ponovno dosegla najboljše rezultate - prejeli so namreč zlato priznanje. Soboški dijaki in dijakinje - člani tima so bili dijaki 4. c oddelka ekonomski tehnik in sicer Lara Seredi, Nika Hari, Melisa Rainer, Nina Novak, Niko Potočnik in Filip Kutoš, od profesoric pa Nataša Šiplič Šiftar in Cvetka Gomboc Alt - so sodelovali s projektom z naslovom Dogodivščine male tikvice.
Turistični spominek je buča, torej tikev, ki je tradicionalni lokalni pridelek, spominek je sestavljen iz knjižice receptov, družabne igrice Mala Tikvica in iz sestavin za pripravo bučnega namaza. Namen spominka je turistom približati različne okuse iz buč ter različne značilnosti Prekmurja.
Mentorica, Nataša Šiplič Šiftar: "V ospredje smo postavili bučno olje, ki je zelo dobro za naše zdravje, z njim pa je povezan tudi naš slogan 'Bučno olje, da ti bo takoj bolje.' Da bi promovirali uporabo bučnega olja v prehrani, smo pripravili tudi knjižico receptov z uporabo bučnega olja pri pripravi jedi in pijač ter popisom zdravilnih učinkov bučnega olja. S pomočjo turističnega spominka želimo vplivati na večjo prepoznavnost Prekmurja, tako doma kot širše. Slovenski spominki kljub svojemu potencialu še vedno niso dovolj prepoznavni. Ravno zato smo izdelali sestavljen spominek, ki predstavlja različne značilnosti Prekmurja in buč."